Вніс нерухомість у статутний фонд - сплати податок

Вніс нерухомість у статутний фонд - сплати податок

Куріленко Наталія Євгенівна, фахівець з питань бухгалтерського обліку і оподатковування АО «Адвокатська компанія «Соколовський і Партнери»

В даній статті розглядається лист Державної податкової адміністрації України від 13.02.2008 р. за №2251/Б/17-0714 «Щодо оподатковування внесків у статутний фонд юридичної особи».

Нормативна база:
Цивільний кодекс України
Закон України від 22.05.2003 року N 889 "Про податок з доходів фізичних осіб" (зі змінами та доповненнями)
Закон України від 28.12.1994 №334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» (зі змінами та доповненнями)
«Вітаємо» всіх «щасливих» платників податків України, що мають у статутному фонді (капіталі) підприємства нерухоме майно внесене фізичними особами - Державна податкова адміністрація України (ДПАУ) «розродилася» новим шедевром. У своєму листі від 13.02.2008 р. №2251/Б/17-0714 «Щодо оподатковування внесків у статутний фонд юридичної особи», посилаючись на норми Цивільного кодексу, Закони «Про податок з доходів фізичних осіб» і «Про оподаткування прибутку підприємств», ДПАУ недвозначно дала зрозуміти, що:
оскільки господарські операції, по внесенню основних коштів у статутний фонд (капітал) юридичних осіб, прирівнюються до їхньої покупки, а при внесенні майна фізичною особою в статутний фонд (капітал) юридичної особи відбувається перехід права власності, операції, по внесенню фізичною особою нерухомого майна в статутний фонд (капітал) юридичних осіб, є операціями міни. У зв'язку із цим, такі операції повинні обкладатися податком з доходів фізичних осіб, згідно статті 11 Закону України від 22.05.2003 р. №889 «Про податок з доходів фізичних осіб». У листі, ДПАУ робить висновок, що: «Підприємство, яке в обмін на внесене до його статутного фонду нерухоме майно надає фізичній особі корпоративні права, ... є податковим агентом щодо вартості такого майна».
Таким чином, логіка податкової наступна:
- або підприємство самостійно повинно сплатити податок з доходу фізичних осіб, при цьому сума податку обчислюється виходячи з вартості нерухомого майна, внесеного в статутний фонд (капітал) компанії;
- або податок і штрафні санкції, з більшим задоволенням, нарахують представники органа податкової служби під час документальної перевірки підприємства.
Варто відзначити, що навіть у платників податків, які виконують усі без винятку вказівки податківців, виникнуть питання в процесі застосування листа ДПАУ №2251/Б/17-0714. На деяких з них має сенс звернути увагу:
Як можна було прирівняти операцію по передачі права власності на майно за компенсацію у вигляді корпоративних прав до операції міни?
Як провести нарахування «даного податку» по бухгалтерському обліку?
Як утримати з фізичної особи податок з доходу, якщо за законом, статутний фонд (капітал) збільшується на вартість основних коштів, рівну вартості корпоративних прав?
З якого джерела взяти суму податку для його сплати в бюджет: шляхом зменшення вартості корпоративних прав; фізична особа повинне сама переказати на рахунок підприємства суму в розмірі податку; юридична особа за рахунок власних коштів повинно заплатити податок?
Підприємству і його засновникам (господарям бізнесу) варто обирати між виконанням, на наш погляд, незаконних вимог податкової, тобто сплатою податку (сума може бути значної) або спору з податковою і в цьому випадку не обійтися без судових процесів.
З урахуванням викладеного вище, підприємствам у яких статутний фонд (капітал) сформований шляхом внесення нерухомого майна фізичними особами, а також фізичним особам, які вирішили в найближчому майбутньому внести в статутний фонд (капітал) юридичної особи нерухоме майно, на нашу думку, варто добре задуматися.
Сперечатися з податковою не тільки можна, але й потрібно. Відстоювати свої права, доцільніше й дешевше, як показує практика, звернувшись до фахівців у цій області. Звертаючись в Адвокатську компанію «Соколовський і Партнери», Ви довіряєте захист своїх інтересів фахівцям, що мають багатий досвід: у представництві інтересів клієнтів в податкових органах, при адміністративному оскаржені рішень податкових інспекций у вищих органах ДПАУ, а також у судових процесах.

Додатково див. новину "Майнові внески засновників оподатковуються -- думка ДПА України"