Валютна пеня - можна й не платити, якщо дуже хочеться

Валютна пеня - можна й не платити, якщо дуже хочеться

Куриленко Наталія Євгенівна, фахівець з питань бухгалтерського обліку та оподатковування АО «Адвокатська компанія «Соколовський і Партнери»

У даній статті розглядаються питання, пов'язані з нарахуванням пені за порушення строків розрахунків в іноземній валюті при проведенні ЗЕД, а також цілком реальні можливості її не платити.

Нормативна база:
Господарський кодекс України
Закон України від 23.09.1994 №185/94-ВР «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (зі змінами й доповненнями, за станом на 04.03.2008)
Лист ДПАУ від 14.01.2008 N 362/7/22-5017 «Про надання роз'яснень»
1 січня 2008 року набули чинності зміни, внесені в Закон України «Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті» (далі - Закон). Змінами передбачене збільшення встановленого строку зарахування виручки в іноземній валюті (строку відстрочки імпортних поставок товарів або послуг) до 180 днів.
Крім того, ДПАУ своїм Листом від 14.01.2008 №362/7/22-5017 роз'яснила, що якщо експортно-імпортні операції не «закриті» за станом на 01.01.2008 (маються на увазі операції по яких «старий» 90-денний строк не закінчився в 2007 році), тоді до них застосовується новий 180-денний строк розрахунків.
Не слід, напевно, і говорити, що для всіх суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності збільшення строків повернення валютного виторгу стали приємною новиною. Однак якими б тривалими не були строки розрахунків в іноземній валюті, рано чи пізно вони можуть бути порушені. І самим сумним залишився факт наявності відповідальності, у вигляді ЗЕД - пені, за порушення законодавчо встановленого строку зарахування виручки в іноземній валюті (строку відстрочки імпортних поставок).
І все ж, якщо податкові органи, склали акт і винесли рішення, не треба засмучуватися та одразу погоджуватися з доводами податкових органів. Все не так вже й погано. У платника податків є законне право на адміністративне оскарження рішень податкової інспекції в вищестоящих органах , яким обов'язково варто скористатися (у крайньому випадку, скаржник нічого не втрачає, крім, зрозуміла справа, - штрафних санкцій). Ще одним приводом вступити в спір з податковою, - є той факт, що з юридичної точки зору відповідальність, передбачена за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності, по своїй природі є адміністративно-господарською санкцією. Нормами статті 250 Господарського кодексу України встановлені строки застосування адміністративно-господарських санкцій:
«Адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності...».

Таким чином, прибігаючи до процедури адміністративного оскарження, юридична особа або приватний підприємець, як мінімум, затягують час, що в остаточному підсумку грає на їх користь. Співробітники Адвокатської компанії "Соколовський и Партнеры" мають багатий досвід адміністративного оскарження рішень податкових інспекцій у вищих органах ДПАУ і неодноразово представляли інтереси клієнтів в податкових органах, а також брали участь у судових процесах, пов'язаних з оскарженням рішень про нарахування фінансових санкцій за порушення строків розрахунків у сфері зовнішньоекономічної діяльності та практично завжди досягали успіху.