Тактика війни ДПС за ПДВ

Тактика війни ДПС за ПДВ

Наталія Куріленко, керівник податкової практики Адвокатської компанії «Соколовський і Партнери»

Опубліковано в газеті «Юридическая практика», № 38 (717) від 20 вересня 2011

Органи податкової служби (органи ДПС) діють все більш витончено, намагаючись донараховувати податкові зобов'язання та штрафи без всяких законних на те підстав. Буквально півтора роки тому, органи ДПС почали застосовувати нову тактику у війні з платниками податків за податок на додану вартість.
Схема працює таким чином: у контрагента платника податку не приймають декларацію з ПДВ, потім використовуючи відсутність в базах даних органів ДПС інформації про подання звітності контрагента, податківці здійснюють невиїзну перевірку вже платника податків, і в результаті за те, що контрагент «не подав» звітність до податкової, саме платнику податку нараховують відповідні зобов'язання з ПДВ та фінансові санкції.
Результатом такої «діяльності» співробітників ДПС може стати не тільки фінансова відповідальність платника податків (юридичної особи), а й притягнення до адміністративної або навіть кримінальної відповідальності посадових осіб такого підприємства. Крім того, ділові відносини між платником податку та його контрагентом (у разі систематичного неприйняття декларацій у контрагента або великих донарахувань у платника податків) можуть бути припинені.
У постраждалих підприємств залишається тільки один вихід - звернення до суду. У нашій компанії склалася наступна позитивна судова практика, по спорах пов'язаних:
- З оскарженням в судовому порядку рішення про донарахування сум ПДВ платнику податків, у зв'язку з неприйняттям декларації у його контрагента;
- Із захистом інтересів в суді підприємств, у яких співробітники ДПС не приймають декларації.
Приклад 1. Оскарження в судовому порядку рішення про донарахування сум ПДВ платнику податків, у зв'язку з неприйняттям декларації у його контрагента. Підприємство отримало акт невиїзної перевірки та податкове повідомлення-рішення на суму понад 300 тис. грн. з податку на додану вартість, підставою для нарахування якої (згідно акту перевірки) стала «інформація комп'ютерних автоматизованих інформаційних систем органів ДПС, співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України і відкриття щодо керівника контрагента кримінальної справи за статтею 205 КК Україна». Для захисту інтересів підприємства, було подано позовну заяву з обгрунтуванням незаконності повідомлення-рішення податкової. Суд першої та апеляційної інстанції не прийнявши до уваги зазначених в акті доводів представників органів ДПС, задовольнив вимоги платника податків і скасував податкове повідомлення-рішення на суму понад 300 тис. грн. з податку на додану вартість.
Окремо слід зазначити, що можливим посиленням правової позиції платника податків, описаної в прикладі 1, може бути отримання рішення суду, згідно з яким дії податкової інспекції щодо неприйняття декларації контрагента визнаються протиправними. Тобто, контрагент або сам платник податків подає до суду позов про незаконність неприйняття декларації контрагента. Таке рішення серйозно збільшує шанси підприємства-платника податків на отримання позитивного рішення суду в судовій справі про скасування податкового повідомлення-рішення.
Приклад 2. Захист в суді інтересів підприємства, у якого співробітники ДПС не приймають декларації. Підприємству інспектором ДПІ було відмовлено у прийнятті декларації з ПДВ. У цій ситуації платник податків був вимушений направити декларацію, а також, запит про надання інформації щодо неприйняття податкової декларації поштою. У відповідь від податкової, підприємство отримало власну декларацію та повідомлення про те, що декларація повертається. Свої дії податкова аргументувала відсутністю на конверті (в якому направлялася декларація в ДПІ) позначки "Звіт". Для захисту інтересів підприємства, адвокатами нашої компанії було подано позовну заяву з обгрунтуванням незаконності дій податкової. Суд першої та апеляційної інстанції не прийнявши до уваги доводів представників органів ДПС, задовольнив вимоги платника податків, визнавши дії органу ДПС незаконними і встановивши факт подання декларації у визначені законодавством терміни.
Підприємство передало позитивне рішення суду (приклад 2) компанії - контрагенту, якій була донарахована сума з ПДВ при перевірці (у зв'язку з відсутністю в базах даних органів ДПС інформації про подання звітності підприємством). Це дало можливість захистити і інтереси компанії - контрагента, що в підсумку зберегло ділову репутацію підприємства та зберегло ділові відносини.
Обидві судові справи являють собою вельми поширені останнім часом випадки незаконних дій і рішень органів ДПС, але при цьому мають ряд цікавих (для захисту в суді) особливостей, якими ми готові поділитися.