Знищення активів - що в обліку та в податках

Знищення активів - що в обліку та в податках

Консультує Наталія Куріленко керівник податкової практики. Старший радник. Аудитор. Адвокат.

Активи підприємства потребують правдивого відображення як у бухгалтерському обліку, так і в фінансовій звітності - це знає кожен власник та бухгалтер. Їх знецінення або знищення несуть наслідки не лише щодо інформації про фінансовий стан підприємства але і для податку на прибуток підприємств та для ПДВ. 

В той же час, війна ставить свої вимоги. Як правильно переоцінити або видалити із обліку пошкоджені чи втрачені під час війни активи? Як правильно  зменшити розмір нарахованого податку на прибуток підприємств та як не нараховувати ПДВ?

Насамперед необхідно:

- провести інвентаризацію, як тільки це стане можливим;

- всі пошкодження зафіксувати (фото/відео зйомка, детальний письмовий опис); 

- за можливості, забезпечити обстеження нерухомості представники органів ДСНС/місцевого самоврядування, для фіксації пошкоджень;

- знайти та укласти договір із оцінщиком, який має встановити обсяг збитків у грошовому вираженні (це може бути повне знецінення в межах балансової вартості або вартість поновлення пошкоджених активів);

- відобразити в бухгалтерському обліку зібрану інформацію щодо  результатів проведеної роботи;

- укласти договір на юридичне обслуговування  з адвокатами та передати правникам отримані докази  для підготовки позовів щодо компенсації збитків для українського чи міжнародного судів.

Наталія Куріленко попереджає: 

“бухгалтер має пам'ятати, що знищені (втрачені) внаслідок війни активи не вважаються використаними платником податку в неоподаткованих ПДВ операціях, або в операціях, що не є господарською діяльністю платника податку. Тобто ПДВ-наслідки від знецінення/знищення не виникають. А от для податку на прибуток підприємств, понесені збитки зменшать податок до сплати або збільшать від'ємний результат.”

Автор
Наталья Куриленко
Аудитор. Адвокат. Керівник податкової практики. Старший радник