Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» – до чого готуватись бізнесу?

Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної» – до чого готуватись бізнесу?

25 квітня 2019 року Верховна Рада України прийняла Закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної».

Закон визначає статус державної мови та впроваджує низку новел щодо сфер та порядку застосування державної мови, передбачає відповідальність за порушення його норм. Так, значно розширюються сфери, у яких домінуватиме використання державної мови:

·         в державному секторі та в органах місцевого самоврядування;

·         в комунальному секторі та на підприємствах всіх форм власності;

·         в громадських та інших організаціях;

·         в освіті та науці;

·         в медицині;

·         в сфері послуг;

·         в енергетиці та промисловості;

·         в кіно та театрі;

·         в медіа та на інтернет-сайтах;

·         в діяльності війська та силових структур.

Представникам українського бізнесу слід звернути увагу на те, що положення Закону стосуються також і використанням державної мови у сфері господарської діяльності, а саме: у ІТ-сфері, зокрема щодо розробки та використання комп’ютерних програм та мобільних застосунків,  (ст. 27 Закону), у сфері розміщення оголошень та реклами, зокрема питання публічної оферти, розміщення інформації на вказівниках, вивісках, повідомленнях (ст. 28, 32 Закону), організації публічних заходів (ст. 29 Закону), у сфері обслуговування споживачів, зокрема в питаннях маркування продукції (ст. 30 Закону), а також деякі питання трудових відносин (ст. 20 Закону). У зазначених сферах пріоритетним та обов’язковим є використання української, як мови державної.

Законом №5670-д внесено зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, що передбачають застосування штрафів за порушення вимог закону, зокрема за порушення у сфері у користувацьких інтерфейсах комп’ютерних програм та веб-сайтів, у сфері інформації для загального ознайомлення, публічних заходів, реклами передбачені штраф иу розмірі від 3400 до 5100 грн. Задля здійснення контролю за дотриманням його вимог запроваджується посада Уповноваженого із захисту державної мови, який, до того ж, і застосовуватиме до порушників штрафи.

Однак, юрисконсульт «Соколовський і партнери» Олег Шведа зазначає, що підприємцям не варто побоюватись, що до них уже зовсім скоро будуть застосовані заходи відповідальності за можливе недотримання Закону №5670-д. Оскільки Розділом ІХ. «Прикінцеві та перехідні положення» цього закону встановлені досить тривалі строки (від 12 до 36 місяців з моменту набрання чинності Законом) для набрання чинності тих його положень, що стосуються сфери господарювання. Таким чином, у представників українського бізнесу буде так званий «час на розкачку», аби привести свою діяльність у відповідність вимогам закону про державну мову. При цьому, Законом передбачено, що до осіб, які вчинили правопорушення вперше, буде застосовуватись відповідальність у формі попередження.