Закон про Бюро економічної безпеки підписано Президентом

Закон про Бюро економічної безпеки підписано Президентом

22 березня 2021 року Президент України підписав  закон №1150-ІХ «Про Бюро економічної безпеки України» (БЕБ).

Всупереч очікуванням, зазначив Владислав Соколовський, керуючий партнер адвокатської компанії “Соколовський і партнери”, БЕБ буде не лише «аналітичним», але й «силовим» органом, матиме право на застосування фізичного впливу, спеціальних засобів та вогнепальної зброї. Фактично Бюро здійснюватиме ті ж оперативно-розшукові та слідчі функції, що й податкова міліція. Остання ж має бути остаточно ліквідована протягом шести місяців з дня набрання чинності законом про БЕБ.

В Україні зараз розслідувати економічні злочини мають право декілька правоохоронних органів: податкова міліція, Служба безпеки України та Національна поліція України, Державне бюро розслідувань. На обліку у податковій міліції у січні-грудні 2020 року було 910 кримінальних проваджень за ст. 212 КК України (ухилення від сплати податків). Із них до суду направлено 10 обвинувальних актів, ще подано 28 клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності та було закрито 124 проваджень. Метою відкриття великої частини таких кримінальних проваджень є спроба позалегального тиску на компанії, у тому числі іноземні. При цьому, здійснюються  обшуки, вилучення комп'ютерів та документів, допити підприємців, арешт рахунків юридичних осіб.

Висновок із цієї статистики напрошується сумний — більшість кримінальних проваджень податкова міліція відкриває без достатніх правових підстав.