Як зафіксувати форс-мажорні обставини правильно? Алгоритм дій

Як зафіксувати форс-мажорні обставини правильно? Алгоритм дій

Нижче наведено страндартний алгоритм дій з фіксації форс-мажорних обставин. За додатковими консультаціями з фіксації форс-мажорів з урахуванням специфіки вашого бізнесу звертайтеся до адвокатів «Соколовський і партнери» (044) 495-19-28 чи за електронною поштою pravo@splf.ua.

Як правильно зафіксувати форс-мажорні обставини, якщо через карантин ваша компанія не може виконати зобов'язання за господарськими договором?

  • Перший крок – дослідити договір на наявність положень про форс-мажорні обставини, порядок повідомлення контрагента про ці обставини, порядку їх засвідчення та/або доведення.
  • Другий крок – повідомити контрагента про наявність форс-мажорних обставин у визначеному договором порядку. У разі відсутності у договорі таких положень – у загальному порядку обміну документами/повідомленнями, що визначений договором, повідомити іншу сторону договору про наявність форс-мажорних обставин.
  • Третій крок – звернутися до відповідної регіональної торгово-промислової палати або торгово-промислової палати України з заявою про засвідчення форс-мажорних обставин. Зразки відповідних заяв. У разі, якщо умовами договору не визначено, до якої саме торгово-промислової палати (регіональної чи України) варто звернутись, можна звернутись до будь-якого структурного підрозділу торгово-промислової палати. Вартість відповідного засвідчення форс-мажорних обставин складає від 2000 грн до 25 000 грн (з урахуванням ПДВ), яку можна розрахувати за посиланням. Строки розгляду поданої до торгово-промислової палати заяви – 7 робочих днів.
  • Четвертий крок – отримання сертифікату про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили).

‼️ВАЖЛИВО
Надані документи для засвідчення форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) мають свідчити про:
– надзвичайність таких обставин (носять винятковий характер і знаходяться за межами впливу сторін);
– непередбачуваність обставин (їх настання або наслідки неможливо було передбачити, зокрема на момент укладення відповідного договору, перед терміном настанням зобов’язання або до настання відповідного обов’язку);
– невідворотність (непереборність) обставин (неминучість події/подій та/або її/їх наслідків);
– причинно-наслідковий зв'язок між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов’язань (за договором, контрактом, угодою, законом, нормативним актом, актом органів місцевого самоврядування тощо).