Як підтвердити неможливість виконати податкові зобов'язання? Мінфін затвердив порядок

Як підтвердити неможливість виконати податкові зобов'язання? Мінфін затвердив порядок

Консультує Вероніка Данилевич, старший юрист, адвокат «Соколовський і партнери»

06.09.2022 року набрав чинності Наказ Міністерства фінансів України від 29.07.2022 року №225, яким затверджено Порядок підтвердження можливості чи неможливості виконання платником податків обов'язків, визначених у пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» ПКУ (надалі – Порядок №225).

Так, починаючи з 06.08.2022 року усі юридичні та фізичні особи, в т.ч. ФОПи, до припинення або скасування воєнного стану в Україні, мають право, при необхідності, підтвердити неможливість своєчасного виконання податкового обов’язку щодо дотримання термінів сплати податків, зборів, подання звітності, реєстрації у реєстрах податкових або акцизних накладних, розрахунків коригування, тощо, згідно алгоритму визначеного Порядком №225. Зробити це потрібно уже до 30 вересня.

Тож для отримання позитивного рішення щодо підтвердження неможливості своєчасного виконання податкового обов’язку, платникам необхідно дотримуватись наступного алгоритму дій:

1. Перевірити чи відповідає платник підставам неможливості виконання податкових обов’язків (чіткий перелік підстав визначений у розділі ІІ Порядку №225).

2. Підготувати заяву (у довільній формі) на підтвердження інформації про відсутність можливості виконання податкових обов’язків (перелік обов’язкових реквізитів заяви вказані у розділі ІІ Порядку №225).

3. Підготувати копії документів, що підтверджують інформацію про відсутність можливості виконання податкових обов’язків (окремими додатками до Порядку №225 передбачені вичерпні переліки документів).

4. Подати до контролюючого органу заяву та копії документів в електронній формі шляхом надсилання через Електронний кабінет або у паперовій формі шляхом подання до контролюючого органу за місцем податкової адреси або будь-якого сервісного центру контролюючого органу, або надсилання поштою з повідомленням про вручення.

5. Дочекатися рішення за результатами розгляду заяви, що розглядається контролюючим органом протягом 20 календарних днів з дня, наступного за днем їх отримання.

6. У разі отримання рішення щодо можливості своєчасного виконання таким платником податків своїх податкових обов’язків, таке рішення може бути оскаржене відповідно до ПКУ в адміністративному чи судовому порядку.

Данилевич Вероніка звертає увагу на важливе питання: “Що робити платникам податків, у яких немає можливості подати заяву та копії документів на підтвердження інформації про відсутність можливості виконання податкових обов’язків до 30.09.2022 року?” :

«У такому випадку не потрібно панікувати, оскільки законодавець визначив, що така категорія  платників податків має право подати заяву та відповідні документи одночасно з набуттям можливості виконання одного із податкових обов’язків таким платником податку (чи то реєстрації податкової накладної, чи то подання звітності, чи то сплати невиконаного податкового зобов’язання, тощо),  але не пізніше 60 календарних днів з першого дня місяця, наступного за місяцем відновлення таких можливостей у платника податків, інакше платник вважатиметься такими, що має можливість своєчасно виконати податкові обов’язки у терміни, визначені законом, а отже наражає себе на отримання штрафних санкцій передбачених ПКУ та іншим законодавством, контроль за виконанням якого покладено на контролюючий орган».