Владислав Соколовський про алгоритм стягнення боргів з "Гарантованого покупця"

Владислав Соколовський про алгоритм стягнення боргів з "Гарантованого покупця"

Управляющий партнер адвокатской компании "Соколовский и партнеры" Владислав Соколовский в колонке для Энергореформы предложил алгоритм действий по взысканию с ГП "Гарантированный покупатель" задолженности по выплатам ВИЭ-генерации (укр).

Досі не знайдено джерело покриття дефіциту виплат за "зеленим" тарифом, який за прогнозами складатиме 9,8 млрд гривень за серпень-грудень 2020 року! Досі немає остаточного рішення про покриття дефіциту ані за рахунок державного бюджету, ані за рахунок кредитних коштів. Тому для виробників залишається майже єдиний шлях – звертатися до суду з позовом про стягнення заборгованості з ДП "Гарантований покупець".

Алгоритм необхідних дій для стягнення з "ГарПока" заборгованості з виробництва "зеленої" енергії:

 1. Подати позов до господарського суду м. Києва. В першу чергу будуть повертатися борги тим виробникам, які отримали судові рішення.
 2. Отримати судове рішення.
 3. Передати виконавчий лист, отриманий на підставі рішення суду, державному виконавцю.
 4. Опції у разі неможливості виконати судове рішення:
  • Ініціювати процедуру банкрутства "Гарпока" в рамках якої:
   1. залучити Кабінет міністрів України як засновника ГарПока до погашення заборгованості перед кредиторами;
   2. ініціювати процедуру притягнення керівника "ГарПока" до солідарної відповідальності за борги підприємства.
  • Керівника та інших службових осіб "ГарПока", винних у невиконанні чи у створенні перешкод у виконанні судового рішення, притягнути до кримінальної відповідальності за ст. 382 Кримінального кодексу України.
  • Ініціювати процедуру відкриття кримінального провадження за ст. 219 Кримінального кодексу України щодо винних осіб за доведення підприємства до банкрутства.
  • Звернутися із заявою до Європейського суду з прав людини. За рішенням ЄСПЛ може бути присуджено справедливу сатисфакцію у розмірі заборгованості.
  • Об’єднати зусилля з іншими компаніями для виконання судових рішень та перемовинах з Державою щодо повернення заборгованості.

У цій ситуації виробникам "зеленої" енергії діяти треба швидко. Звертатися з позовами до суду, пробувати виконувати судові рішення, вести перемовини з "ГарПоком" і державою. Грошей на всіх може не вистачити, тому повернути борги зможуть найнаполегливіші та найактивніші.