Владислав Філатов розповів про особливості погашення боргів за допомогою банкрутства

Владислав Філатов розповів про особливості погашення боргів за допомогою банкрутства

28 березня 2018 року арбітражний керуючий Владислав Філатов, партнер адвокатської компанії «Соколовський і партнери», провів бізнес-сніданок у Фронт-офісі Конфедерації будівельників України на тему особливостей погашення боргів за допомогою банкрутства.
Владислав розповів членам Конфедерації, як використовується і як можна використовувати процедури банкрутства. Для більш чіткого розуміння суті процесів банкрутства він аналізував їх з двох сторін: і зі сторони боржника, і зі сторони кредиторів.
Основну увагу експерт зосередив на питанні заходів, які можуть вживати кредитори стосовно боржників задля задоволення своїх вимог та уникнення настання негативних наслідків для свого бізнесу.

Як зазначив Владислав, кредиторам варто постійно піклуватись про свої активи та спостерігати за контрагентами, щоб бути готовими, в будь-який момент, належно відреагувати на прояви зловживання з їх сторони. Однак, не завжди виходить завчасно виявити ознаки неплатоспроможності контрагента і доволі часто кредитору доводиться констатувати факт відсутності у боржника будь-яких ліквідних активів.
Також експерт зазначив, що інститут банкрутства дозволяє отримати доступ до фінансових документів і детально дослідити господарську діяльність боржника за минулий період. Недобросовісні дії та угоди боржника, вчинені на шкоду кредиторам протягом року до порушення справи про банкрутство можуть бути визнані недійсними, що, в кінцевому результаті, дозволяє задовольнити вимоги кредиторів. 
Детальніше аналізуючи практичний аспект банкрутства, Владислав відзначив високу затратність його проведення і нагадав учасникам заходу про необхідні умови для його ініціювання, серед яких, зокрема, наявність судового рішення з грошовими вимогами на суму не менше трьохсот мінімальних розмірів заробітньої плати та факту незадоволення вимог у виконавчому проваджені протягом трьох місяців. Зважаючи на це, перед ініціюванням справи про банкрутство, доповідач радить оцінити реальність досягнення мети, детально зважити всі плюси та недоліки такої процедури, чітко вибудувати стратегію та тактику дій, із розмежуванням функцій учасників та суду.
Говорячи про запобігання банкрутства і ліквідації підприємства, Владислав нагадав про обов'язок засновників (учасників, акціонерів) вживати своєчасних заходів і відзначив важливість проведення санації боржника до порушення справи про банкрутство. За словами експерта, відновлення платоспроможності боржника через застосування відповідних заходів досудового врегулювання, має першочергово ставитися за мету для власників бізнесу і стати сталою практикою.
Владислав також наголосив на тому, що у справах про банкрутство доволі часто сторони вдаються до зловживань. Недобросовісні боржники використовують інститут банкрутства для прихованого виводу активів і невиконання своїх зобов’язань, в результаті чого вимоги кредиторів лишаються без задоволення. Кредитори у справах штучно збільшують розмір своїх вимог з метою отримання переважної більшість голосів під час прийняття ключових рішень у справі.

Автор
Філатов Владислав
Арбітражний керуючий, Партнер. Адвокат