Верховний Суд: У разі банкрутства підприємства з вини керівника, останній несе субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями товариства

Верховний Суд: У разі банкрутства підприємства з вини керівника, останній несе субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями товариства

Верховний Суд у постанові від 30 січня 2018 року по справі 923/862/15 висловив правову позицію за якою у процедурі банкрутства, керівник товариства з обмеженою відповідальністю несе субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями такого товариства, якщо у ході ліквідаційної процедури виявлено відсутність активів підприємства, а неплатоспроможність підприємства виникла внаслідок дій керівника.
Найвищий суд в системі судоустрою України підтримав позицію судів нижчих інстанцій щодо стягнення з колишнього керівника підприємства-банкрута грошових коштів за зобов’язаннями останнього. 
При цьому Верховний Суд, акцентував на увагу на тому, що частиною п’ятою статті 41 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено, що під час здійснення своїх повноважень ліквідатор має право заявити вимоги до третіх осіб, які відповідно до законодавства несуть субсидіарну відповідальність за зобов’язаннями боржника у зв’язку з доведенням його до банкрутства. Розмір вимог кредиторів до керівника та/або засновників визначається з різниці між сумою вимог кредиторів і ліквідаційною масою. 
У разі банкрутства боржника, з вини його засновників (учасників, акціонерів) або інших осіб, у тому числі з вини керівника боржника, які мають право давати обов’язкові для боржника вказівки чи мають змогу іншим чином визначати його дії (топ менеджемент), на засновників (учасників, акціонерів) боржника – юридичної особи або інших осіб у разі недостатності майна боржника може бути покладена субсидіарна відповідальність за його зобов’язаннями.
На думку юрисконсульта адвокатської компанії «Соколовський і Партнери» Адамчука Назарія вказане судове рішення, матиме значний вплив на судову практику у справах про банкрутство. Так, у кредиторів з’являється реальна нагода отримати задоволення своїх вимог за рахунок осіб, винні дії яких спричинили банкрутство їх боржників. У свою чергу, топ менеджмент компаній відтепер повинен оцінювати кожну угоду з точки зору її впливу на фінансовий стан очолюваного ними підприємства.
 

Wrapper block publication ua