В Україні відбувся перший аукціон на придбання допоміжних послуг

В Україні відбувся перший аукціон на придбання допоміжних послуг

12 грудня 2019 року в НЕК «Укренерго» відбувся перший аукціон на придбання допоміжних послуг. Перші результати запуску нового оптового ринку електричної енергії показали значний дефіцит резервів  в енергосистемі,  що призводить до зниження надійності всієї енергосистеми. Це стало також одним із приводів для обмежити розвиток і «зеленої генерації». Однією із основних причин наявності дефіциту потужностей  за оцінкою керівника НЕК Укренерго Всеволода Ковальчука, є запуск не всіх сегментів ринку електричної енергії, зокрема, ринку допоміжних послуг. Та одночасно стрімкий розвиток об’єктів ВДЕ, функціонування яких і призводить до виникнення в енергосистемі небалансів.

Цікаво, що в проведеному НЕК «УКРЕНЕРГО» аукціоні взяла участь тільки одна  компанія – ТОВ «ДТЕК Східенерго» (Курахівська ТЕС), яка отримала Свідоцтво про відповідність вимогам до допоміжних послуг за декларативним принципом. Свідоцтво було видано на підставі декларативних даних електроустановки про її здатність надавати послуги, які були підтверджені НЕК «Укренерго» на основі успішного досвіду надання вказаних послуг протягом попередніх 12 місяців.  

Всього за даними НЕК «УКРЕНЕРГО», на сьогодні зареєстрованими постачальниками допоміжних послуг є дві компанії – ПрАТ «Укргідроенерго» та ТОВ «ДТЕК Східенерго». Однак в такий спосіб пройти сертифікацію можуть далеко не всі енергокомпанії. Більшість потенційних постачальників допоміжних послуг ще не мають такого досвіду надання допоміжних послуг НЕК «Укренерго», як вищезазначені зареєстровані компанії. Для того, щоби стати учасником ринку допоміжних послуг, треба обов’язково підтвердити технічну відповідність обладнання тим вимогам, що ставляться до допоміжних послуг. Проходження такої процедури на цей момент для більшості енергокомпаній обмежено неврегульованістю діючої нормативно-правової бази.

Але нещодавно профільні робочі групи НЕК «УКРЕНЕРГО» напрацювали Проект змін до доповнень до Кодексу системи передачі з метою вдосконалення, в тому числі, питань сертифікації та моніторингу надання допоміжних послуг.

12 грудня 2019 року напрацьований Укренерго Проєкт змін передано до НКРЕКП для розгляду та затвердження. Затвердження НКРЕКП Проєкту запропонованих НЕК Укренерго змін до Кодексу системи передачі забезпечить присутність у сегменті ринку допоміжних послуг більшої кількості сертифікованих учасників. Загалом, на думку керівника практики енергетики «Соколовський і партнери» Олега Костюченка, від запуску ринку допоміжних послуг виграють всі сегменти ринку електричної енергії, включаючи «зелену генерацію».