Тетяна Лисовець виступила модератором засідання, присвяченого актуальній судовій практиці у спорах з ДПС

Тетяна Лисовець виступила модератором засідання, присвяченого актуальній судовій практиці у спорах з ДПС

23 квітня 2019 року Тетяна Лисовець, старший партнер адвокатської компанії «Соколовський і партнери», голова Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, виступила модератором засідання комітету «Актуальна судова практика у спорах з Державною податковою службою (ДПС): правові позиції Верховного Суду, адвокатські секрети оскарження рішень дій та бездіяльності ДПС».

Захід зібрав юристів, адвокатів задля обговорення найактуальнішої судової практики Верховного Суду у сфері податкового права.  У ході обговорення були детально проаналізовані правові позиції Верховного Суду, що стосуються доказування реальності господарських операцій, реєстрації податкових накладних, відшкодування ПДВ, спорів, що пов'язані з недопуском на податкові перевірки та трансфертного ціноутворення.

Щодо законності внесення змін до плану-графіку документальних планових перевірок та необхідності допуску контролюючого органу до такої перевірки, якщо компанія вже з’явилася у оприлюдненому плану-графіці в середині року, спікери зазначили, що на підставі чинного законодавства жодні внесення змін до річних планів не допускаються. Судова практика йде таким чином, що на думку суддів пункт 77.1. ПК України є імперативною нормою публічного нормативно-правового акту та розширеному тлумаченню не підлягає. Окрім того, посилання на Порядок No524 в частині права коригувати план-графік є необґрунтованими, оскільки таке право не надано Податковому органу нормами ПК України.

Аналізуючи судову практику по трансфертному ціноутворенню юристи, податкові радники розподіляють судову практику на два види: так звані «формальні спори» - ті, у яких вирішуються процедурні питання та «спори по суті» - ті, які пов’язані із донарахуванням з податку на прибуток. Так, спікери зазначили, що у зв’язку із зростанням обізнаності платників податків стосовно правил ТЦ та відсутності значних змін у визначенні контрольованих операцій «спори по суті» з 2014-2015 років зростають.

Узагальнюючи останню судову практику Верховного Суду щодо реальності господарських операцій, слід зазначити, що не є підставами для визнання господарських операцій нереальними  обізнаність платника щодо протиправної діяльності контрагента, наявність інформації відносно контрагента по ланцюгу постачання з інформаційно-аналітичних баз, наявність вироку для висновку про нереальність господарських операцій контрагента. Однак, підставами є недоліки в оформленні документів, відсутність документального підтвердження походження товару, а також наявність вироку для висновку про нереальність господарських операцій контрагента.