Тетяна Лисовець виступила модератором круглого столу, присвяченого нововведенням податкового законодавства

Тетяна Лисовець виступила модератором круглого столу, присвяченого нововведенням податкового законодавства

30 вересня 2019 року Тетяна Лисовець, старший партнер «Соколовський і партнери», голова Комітету Асоціації правників з податкового та митного права виступила модератором круглого столу «Поняття «вини» та «умислу» у податкових новелах – чому юристи б'ють на сполох?».

Мова йшла про законопроект № 1210 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві», який перебачає, зокрема, концепцію вини як підстави для притягнення платників податків до фінансової відповідальності.

«Це питання дуже важливе для відновлення справедливості у податкових відносинах. Не можна притягати бізнес до відповідальності без вини. Коли йдеться про відповідальність за податкові порушення, вина має відігравати вирішальну роль. Практикуючі адвокати та судді однозначні в своїх висновках - норми законопроекту 1210, що встановлюють відповідальність без вини та обтяжують відповідальність умислом, несправедливі по відношенню до платників податків! І найголовніше - вони не розв'язують ту проблему, для вирішення якої хочуть їх запровадити. Не буде зменшена проблема з «фіктивними» операціями і не будуть розвантажені суди. При цьому підприємець буде позбавлений аргументів у захисті від накладення штрафів за відсутності вини.

Ідея введення вини в склад податкового правопорушення – дуже правильна, і ми всі її вітаємо. Однак в бочці меду є ложка дьогтю. За всі правопорушення, що встановлені для платників податків податковим кодексом, відповідальність настає незалежно від наявності вини. Існують підстави звільнення від відповідальності, але вони обмежені конкретними випадками. І випадки, доречі, зібрані з кодексу (особа діяла згідно індивідуальної податкової консультації, неправомірні дії банку, збої в електронному кабінеті…). Якщо ж порушення норми сталось з інших причин, які об’єктивно завадили виконати закон – незалежно від відсутності вини особа притягається до відповідальності. Чи це не дискримінує цих платників податків? Тобто, запропоноване в 1210 введення вини фактично є декларативним. Однак, крім цього податковому органу надається право встановлювати умисел в діях особи, і в акті, і в податковому повідомленні-рішенні має бути надана оцінка наявності умислу. Тут правоохоронці скажуть народним депутатам «велике дякую». І реальні об’єктивні зміни з такою концепцією стосуються виключно встановлення умислу», – зазначила Тетяна..

Учасники круглого столу – судді, законодавці та практикуючі адвокати продовжили на круглому столі дискусії щодо положень законопроекту, яка наразі активно точиться у юридичній спільноті.

У підсумку обговорення учасники заходу дійшли до висновку: норми законопроекту №1210, що встановлюють відповідальність без вини та обтяжують відповідальність умислом, несправедливі щодо платників податків та не розв’язують ту проблему, задля вирішення якої мають бути запроваджені.

«Не буде зменшена проблема з «фіктивними» операціями і не будуть розвантажені суди. При цьому підприємець буде позбавлений аргументів у захисті від накладення штрафів за відсутності вини. За результатами круглого столу ми плануємо заручитися підтримкою інших впливових бізнесових і експертних асоціацій та надати профільному комітету ВР свої пропозиції до законопроекту №1210», — наголосила Тетяна Лисовець.