Тетяна Лисовець розповіла про стягнення «безнадійних» боргів

Тетяна Лисовець розповіла про стягнення «безнадійних» боргів

19 травня 2021 року Тетяна Лисовець, старша партнерка адвокатської компанії «Соколовський і партнери» провела вебінар для Конфедерації будівельників України. Тема заходу: “Стягнення «безнадійних» боргів у будівельному бізнесі. Працюючі інструменти”.

Під час заходу Тетяна проаналізувала  інструменти стягнення боргів, якими наразі може користуватись бізнес. Серед таких:

  • виконання стягнення боргу за рішенням суду чи виконавчого напису нотаріуса в рамках виконавчого провадження;

  • стягнення боргу в рамках кримінального провадження;

  • стягнення боргу в рамках справи про банкрутство.

Стягуючи борг за рішенням суду чи виконавчого напису нотаріуса, слід врахувати, що на підставі Наказу Міністерства юстиції від 23.03.2021 р. №1061, затвердженого Мінюстом 25.05.2021 р. за №397/36019, із рахунків боржників державні та приватні виконавці гроші будуть списувати автоматично. До такої системи автоматичного списання наразі підключено 7 банків.

Стягнення боргу в рамках кримінального провадження можливе, коли підприємству (кредитору) завдано великої матеріальної шкоди (станом на 2021 р. це більше 567 500 грн), що є кримінальним правопорушенням, відповідальність за яке встановлюється статтею 219 Кримінального кодексу України. Окрім цього, додатковим інструментом є можливість кредитора в рамках кримінального провадження до початку судового розгляду пред’явити цивільний позов до підозрюваного, обвинуваченого або до фізичної чи юридичної особи.

Водночас, законодавство, яке надає можливість стягнення боргу в рамках справи про банкрутство є новим, а тому не має напрацьованої практики застосування. Говорити про про кількість судових рішень, прийнятих з урахуванням цього інструменту, зможемо приблизно через рік.

Окрім цього, Тетяна окремо зупинилась на відповідальності топ-менеджерів, засновників та бенефіціарів за боргами підприємства. 

Так, підприємство зобов’язане у місячний строк звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі у разі, якщо існує загроза платоспроможності підприємства за боргами.  Якщо, наприклад керівник підприємства допустив порушення цих вимог, він несе солідарну відповідальність за незадоволення вимог кредиторів. 

Зокрема, аналіз судової практики свідчить, що для застосування до виконавчого органу, учасників компанії, субсидіарної відповідальності, встановлення в кримінальному провадженні вини у доведенні боржника до банкрутства - не потребується (Правова позиція Верховного Суду, що викладена, зокрема, у постановах від 05.02.2019 у справі № 923/1432/15, від 03.09.2019 у справі № 923/1494/15, від 10.12.2020 р. у справі № 922/1067/17).