Тетяна Лисовець розповіла про особливості роботи IT галузі та Дія Сіті

Тетяна Лисовець розповіла про особливості роботи IT галузі та Дія Сіті

28 жовтня 2021 року відбулося засідання Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, модератором якого виступила Тетяна Лисовець, старший партнер адвокатської компанії “Соколовський і партнери”. Тема заходу: “Оподаткування IT: Дія Сіті VS ФОП”

Тетяна Лисовець зазначила, що, станом на сьогодні, багато компаній, які навіть не спеціалізуються на IT-послугах, однак мають IT-підрозділи/департаменти, все більше задумуються про те, щоб стати резидентом Дія Сіті. І якщо компанія побачить для себе певну рентабельність в тому, щоб створити окремий IT-підрозділ, то до цього потрібно підходити відповідально, зваживши всі “за” та “проти”. Однак, треба звернути увагу, що маленькому бізнесу або “стартапу”, відповідати вимогам, які ставляться перед резидентом Дії Сіті , буде важче,  ніж великому.

Так, закон про “Дію Сіті” передбачає певні вимоги, які умовно можна поділити на два види: функціональні та корпоративні. До функціональних належать вимоги до структури заробітної плати, кваліфікованого доходу тошо; до корпоративних належать: розкриття бенефіціарних наслідків, наявність зв’язків з бенефіціарами, які знаходяться в країні агресорі і тд. 

Структура бізнесу, який займається виключно розробкою продукту і бізнесу, який надає послуги аутсорсингу є різною. Ця структура суб’єктів господарювання в законі про “Дію Сіті” виписана досить широко, однак чітких обмежень для  ані для  перших представників бізнесу, ані для аутсорсингу -  не встановлена. Відтак, не всі компанії, які приймуть рішення стати резидентом Дія Сіті, будуть орієнтуватись виключно на податкові пільги. Вагома частина буде орієнтуватись на управлінські рішення, які можна буде оптимізувати, увійшовши в цю систему, що у підсумку змінить корпоративну структуру бізнесу в кращу сторону.

Стосовно тези “витіснення ФОП-ів з IT-галузі”. На думку запрошеного спікера, Віти Форсюк, експерта з питань оподаткування, заступника керівника секретаріату Комітету ВРУ з питань фінансів, податкової та митної політики, це “законно, але аморально”. Якщо дивитись в історію відносин ФОП-ів з компаніями, слід вказати, що з точки зору ведення господарської діяльності це незалежні особи в бізнесі. Тим паче, закон  про “Дію Сіті” захищає таких ФОПів, надаючи можливість укласти спеціальний договір, який надасть певний обсяг гарантій зі сторони компанії відносно таких ФОПів.

Практики