Тетяна Лисовець провела засідання податкового комітету АПУ: перевірки, строки, зміни в оподаткуванні ПДВ та санкції

Тетяна Лисовець провела засідання податкового комітету АПУ: перевірки, строки, зміни в оподаткуванні ПДВ та санкції

15 вересня 2022 року відбулося засідання податкового комітету Асоціації правників України. На заході обговорили питання, пов’язані з податковим контролем діяльності платників податків.

Засідання модерувала Тетяна Лисовець, голова податкового Комітету АПУ. 

Зважаючи на актуальність та динаміку змін пов’язаних з введенням воєнного стану, учасники дискусії обговорили наступні теми: 

  • які перевірки дозволені під час воєнного стану;
  • зупинення строків на воєнний період;
  • зміни в регулюванні ПДВ за період воєнного стану;
  • які санкції та у яких випадках можуть застосовуватися під час воєнного стану.

Особливу увагу у дискусії отримало питання перевірок. Практика багатьох спеціалістів показала, що майже 95% податкових перевірок завершуються нарахуваннями, а інколи і порушенням кримінального провадження. Сьогодні ситуація загострюється через можливість ДПС проводити перевірки вже не за 3, а за 6 років. Це - наслідок   зупинення строків, які можуть бути перевірені податковою, у зв'язку з «ковідним» карантином та військовим станом. Як результат, чим довший період перевіряється, тим більше буде додаткових нарахувань (зокрема штрафів).

Згідно українського законодавства під час воєнного стану дозволено проводити:

  • камеральні перевірки;
  • документальні позапланові перевірки:

- за зверненням платника податків;

- у зв’язку з припиненням (реорганізацією) компанії;

- щодо бюджетного відшкодування та від’ємного значення ПДВ більше 100 тис. грн.;

- щодо дотримання граничних строків надходження товарів за імпортними операціями та/або валютної виручки за експортними операціями;

  • фактичні перевірки.

Проте це не фінальний перелік, адже у Верховній Раді чекає розгляду законопроєкт №7720, що  розширює перелік перевірок, які можуть проводити органи ДПС, навіть, під час військового стану.

Під час обговорення дозволених податкових перевірок, учасники заходу також звернули увагу на судову практику про скасування податкових повідомлень – рішень у зв’язку з незаконністю перевірки.

Як зазначила Тетяна Лисовець:

Я залишаюсь прихильницею захисту платника податків від незаконних перевірок шляхом недопуску на них. Тут є ризик адміністративного арешту майна компанії. Однак, для підприємців результат буде позитивний, якщо зробити все правильно при оформленні недопуску на перевірку та судовому оскарженні наказів фіскалів на проведення перевірки.

Автор
Тетяна Лисовець
Керівник судової практики. Старший партнер. Адвокат