Тетяна Лисовець провела засідання Комітету АПУ, присвячене кримінальній складовій у податкових спорах

Тетяна Лисовець провела засідання Комітету АПУ, присвячене кримінальній складовій у податкових спорах

13 грудня 2019 року Тетяна Лисовець, старший партнер «Соколовський і партнери», голова Комітету Асоціації правників з податкового та митного права виступила модератором засідання комітету «Кримінальна складова податкових спорів – актуальна судова практика».

Тетяна, разом з Расімом Бабанли, керівником департаменту аналітичної та правової роботи Верховного Суду, проаналізували судову практику в кримінальних справах з податковим елементом. Особливу увагу звернули на обговорення останньої практики Верховного суду стосовно вироків суду на підставі угод, зокрема проаналізували одну з останніх постанов Верховного суду від 19 листопада 2019 (справа №759/10575/16-к), в якій суд дійшов до висновку, що вирок суду на підставі угоди не може мати преюдиціального значення в кримінальних провадженнях щодо інших осіб.

Вказаною постановою, Верховний суд зазначив наступне:

- чинний КПК не містить норми, яка би вказувала на преюдиціальне значення таких вироків для доказування фактичних обставин кримінального правопорушення в межах іншого кримінального провадження щодо інших осіб (ст. 90 КПК вказує лише на преюдиціальне значення рішення національного чи міжнародного суду, яким встановлено порушення прав і свобод людини, для вирішення питання щодо допустимості тих чи інших доказів);

- обставини вчинення злочину у вироку на підставі угоди не встановлюються на підставі повного та всебічного дослідження доказів у межах змагальної процедури за участю всіх фігурантів інкримінованого правопорушення, а набувають значення правової презумпції в силу визнання цих обставин сторонами угоди та затвердження її судом;

- надання вироку на підставі угоди преюдиціального значення в кримінальному провадженні щодо інших осіб порушуватиме гарантії статті 6 Конвенції про захист прав і основоположних свобод людини.

На думку Тетяни Лисовець, висновки, викладені в цій постанові мають застосовуватись при встановленні обставин вироком суду на підставі угоди про визнання винуватості.

Під час засідання експерти також обговорили зміни податкового законодавства, які стосувались декриміналізації статті 205 Кримінального кодексу України «Фіктивне підприємництво» та внесення змін до ст.112 КК України, в частині збільшення суми відхилення, за яких можливе порушення кримінального провадження. На думку експертів, підвищення порогів ухилення від сплати податків не покращить ефективність розслідування злочинів, пов’язаних зі сплатою податків.