Тетяна Лисовец прокоментувала звернення Асоціації правників України щодо роботи БЕБ

Тетяна Лисовец прокоментувала звернення Асоціації правників України щодо роботи БЕБ

Податковий комітет Асоціації правників України, який очолює Тетяна Лисовец, підготував звернення до Ради громадського контролю Бюро економічної безпеки України щодо роботи Бюро економічної безпеки (колишньої податкової міліції).

Незважаючи на позитивні очікування, держава і громадськість не задоволені якістю роботи нового органу.  Відповідно до Закону України “Про Бюро економічної безпеки України” БЕБ виконує правоохоронну, аналітичну, економічну, інформаційну та інші функції. Тобто БЕБ є не силовим, а насамперед аналітичним органом. БЕБ має лише правоохоронну функцію та має виявляти системні правопорушення у сфері економіки на основі аналізу баз даних. Висновки БЕБ мали б ґрунтуватися на всебічному, повному і неупередженому дослідженні всіх ризиків у сфері економіки, в тому числі на матеріалах кримінальних проваджень та оперативно-розшукової діяльності.

На практиці БЕБ, за прикладом податкової міліції, порушує кримінальні провадження на підставі аналітичних довідок Державної податкової служби, без проведення попередньої самостійної аналітичної роботи. Експерти вважають, що така практика є наслідком прогалини в законодавстві, а саме відсутністю встановленого законодавством порядку проведення аналітичної роботи та складання співробітниками Бюро аналітичних продуктів та інформаційних документів.

Коментуючи звернення Асоціації правників України, Тетяна Лисовець зазначила:

“Виходом з цієї ситуації стане напрацювання та впровадження механізму аналітично-інформаційної роботи БЕБ. Для цього має бути розроблена відповідна методика для працівників інформаційно-аналітичного підрозділу БЕБ, яка визначатиме порядок та критерії здійснення ними аналітичної діяльності.”

Повний текст звернення тут

Автор
Тетяна Лисовець
Керівник судової практики. Старший партнер. Адвокат