Сплату ЄСВ для «сплячих» ФОПів скасовано

Сплату ЄСВ для «сплячих» ФОПів скасовано

13 травня 2020 року Верховна рада України прийняла проект Закону України про внесення змін до Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (щодо усунення дискримінації за колом платників) (далі- Законопроект №2166) , який вносить зміни до ст. 4 та 7 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" (далі – Закон про ЄСВ), зокрема, але не виключно: скасовує зобов'язання для фізичних осіб-підприємців (крім тих, які обрали спрощену систему оподаткування, обліку та звітності), сплачувати мінімальний розмір ЄСВ у разі відсутності діяльності, тобто за місяці, у яких не було отримано доходу.

Отже, якщо так звані «сплячі» ФОПи не отримували дохід у звітному періоді, то у них не виникає обов’язку зі сплати ЄСВ.

Слід нагадати, що 1 січня 2017 року набрав чинності Закон №1774-VIII яким були внесені зміни до Закону про ЄСВ, а саме  ФОПів зобов'язали сплачувати єдиний соціальний внесок, навіть у тому випадку, якщо вони не здійснюють підприємницької діяльності і не отримують дохід.

Внаслідок прийняття цього закону у «сплячих» ФОПів накопичилися борги як зі сплати самого ЄСВ, так і пені, нарахованої на суми недоїмок. Крім цього, багато ФОПів припиняли свою діяльність саме через існуючу норму в законодавстві.

Тому прийняття Законопроекту №2166 безумовно позитивно вплине на малий бізнес, оскільки припинить несправедливу сплату ЄСВ ФОПами, які не отримували прибуток, що значно полегшить роботу підприємців і судових органів , та сприятиме налагодженню партнерських відносин між державою та малим бізнесом. 

Що стосується ФОПів – загальносистемників, які з 01.01.2017 р. по день набрання чинності законом не отримували прибуток та досі не сплатили за себе ЄСВ, то таким ФОПам вже не потрібно буде сплачувати недоїмку, оскільки  її “спишуть”, разом з штрафними санкціями, для чого ФОПу потрібно буде подати до податкового органу заяву про списання недоїмки та штрафів та неподані звіти по ЄСВ за періоди 2017-2020 рр., а держреєстратору – подати заяву на зняття з реєстрації.

Вищевказане не стосується тих ФОПів - загальносистемників, які починаючи з 01.01.2017 року все-таки отримували прибуток в деяких періодах. Такі категорії, зможуть добитися списання ЄСВ і штрафів лише за окремими періодами (в яких не отримували прибуток), через суд, і лише за умови, що така особа також є найманим працівником. Судова практика по таким спорам працює на користь ФОПів.

Наразі Законопроект № 2166  переданий на підпис Президенту України, і згідно з текстом законопроекту, набере чинності з дня, наступного за днем його опублікування.

 

Практики