РРО для ФОП - консультує Наталія Куріленко

РРО для ФОП - консультує Наталія Куріленко

На найбільш актуальні питання щодо застосування РРО відповідає Наталія Куріленко, адвокат, керівник податкової практики "Соколовський і партнери": 

1) Які категорії ФОП зобов`язані мати касові апарати, а хто може продовжувати приймати платежі як і раніше?

Перш за все, РРО не застосовуються ФОПами платниками єдиного податку першої групи. Щодо інших ФОПів (платників єдиного податку другої та третьої групи, платників на загальній системі), то вони зобов’язані проводити розрахункові операції через РРО виключно в разі здійснення розрахункових операцій.

Тому, пильна увага має бути саме на визначення терміну “розрахункова операція”. Під ним розуміється, зокрема, приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток за місцем реалізації товарів (послуг).

З огляду на що, за відсутності факту прийняття ФОПом готівкових коштів або платіжних карток, відсутня розрахункова операція та обов'язок застосування РРО. І аби не застосовувати РРО, достатньо надавати покупцеві рахунок на оплату через установу банку. Так, коли покупець здійснює оплату через банк на рахунок ФОП, для такого ФОПа-отримувача коштів, операція проходить без застосування РРО.

І якщо ФОП всі оплати буде проводити виключно через банк, такому ФОПу не потрібно придбавати та застосовувати РРО.

При цьому, ФОП часто використовують послуги оплати за товари/роботи/послуги за допомогою сервісів на власному сайті. Такі сервіси онлайн оплат надають банки або фінансові установи на підставі договорів із ФОП. Тому, аналізувати необхідно саме ці договори на предмет наявності у ФОП обов'язку  приймання платежів (платіжних/банківських карт) в рахунок оплати товарів/робіт/послуг. Якщо цей обов'язок у ФОП невстановлений, РРО не застосовуються 

 2) Які переваги (якщо такі є) та недоліки касового апарату для підприємців?

До недоліків застосування РРО, можна віднести обов’язок вести облік товарних запасів та здійснювати продаж лише тих товарів, що відображені в такому обліку. Облік здійснюється шляхом постійного внесення до Форми обліку інформації про надходження та вибуття товарів на підставі первинних документів, які є невід'ємною частиною такого обліку. Тобто, крім ведення форми обліку, ФОПу необхідно зберігати і всі документи з придбання та продажу товарів.

Цей обов’язок не стосується ФОПів платників єдиного податку, що не є платниками ПДВ. Однак, якщо ФОП реалізує технічно складні побутові товари, що підлягають гарантійному ремонту, а також лікарські засоби та вироби медичного призначення, ювелірні та побутові вироби з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння, дорогоцінного каміння органогенного утворення та напівдорогоцінного каміння – облік та документування буде обов’язковими.

Також, до недоліків треба віднести відповідальність за порушення вимог до ведення РРО.

3) Яка відповідальність за невстановлення РРО? Хто та як перевірятиме його наявність і використання?

Перевірка наявності та використання РРО проводять податкові органи в межах фактичної перевірки. За результатами такої перевірки, штраф за непроведення розрахункових операцій через РРО складатиме 100 відсотків вартості проданих товарів (робіт, послуг) - за порушення, вчинене вперше, і 150 відсотків - за кожне наступне вчинене порушення.

 

Практики
Автор
Наталья Куриленко
Керівник податкової практики. Старший радник. Аудитор. Адвокат