Ринок земель сільськогосподарського призначення – чого чекати?

Ринок земель сільськогосподарського призначення – чого чекати?

31.03.2020 року Верховною радою України було прийнято Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо умов обігу земель сільськогосподарського призначення» (далі – Закон).

Так, з 01.07.2021 року на території України вводиться ринок земель сільськогосподарського призначення. Проаналізувавши Закон, акцентуємо увагу на основних його моментах та відповідаємо на питання «що передбачає Закон та чого чекати?».

Перше. З 1 липня 2021 року в Україні, з дня набрання чинності Законом, скасовується дія мораторію на продаж сільськогосподарських земель, які знаходяться у приватній власності (земельних паїв). Продаж державної і комунальної землі заборонено.

Друге. Суб’єктами, які можуть набути право власності на земельні ділянки. сільськогосподарського призначення визначаються: громадяни України, юридичні особи, створені за законодавством України та учасниками яких є громадяни України, держава, територіальні громади та банки, що в порядку звернення стягнення на земельні ділянки як на предмет застави можуть набути право власності на земельні ділянки с/г призначення.

Банки можуть стати (тимчасовими) власниками землі, але протягом двох років фінустанови повинні продати такі ділянки на земельних торгах.

Третє. Щодо надання іноземцям права купувати землю питання буде вирішуватись на референдумі. Так, якщо учасниками юридичних осіб, які створені та зареєстровані за законодавством України, є громадяни інших країн, такі юридичні особи можуть набути право власності на земельні ділянки с/г призначення виключно за умови ухвалення такого рішення на референдумі.

Однак, іноземцям забороняється купувати землю, що розташована ближче 50 кілометрів до державного кордону України, незалежно від результатів референдуму.

Четверте. Законом визначено перелік суб’єктів, яким за будь-яких умов забороняється набуття права власності на земельні ділянки с/г призначення, а саме: юридичним особам, учасниками яких не є громадяни України або кінцевого бенефіціарного власника в яких встановити неможливо; юридичні особи, учасниками яких є громадяни держав, що визнані Україною державою-агресором або державою-окупантом; особи, що належали або належать до терористичних організацій; особам, стосовно яких застосовано спеціальні обмежувальні заходи відповідно до Закону України «Про санкції».

П’яте. Законом визначено переважне право орендарів на купівлю земель с/г призначення.
Так, орендарі, які набули право користування земельними ділянками державної і комунальної власності до 2010 року, мають право викупити земельну ділянку у власника з розстрочкою до 10 років без проведення земельних торгів за ціною нормативно-грошової оцінки землі.
Особливим є те, що право власності на земельну ділянку покупець отримує після сплати першого платежу.

Шосте. Законом визначено максимальну площу земельних ділянок сільськогосподарського призначення, яка може передаватись у власності:
громадянам України: 100 га - до 1 січня 2024 року, 10 000 га. – після 1 січня 2024 року; юридичним особам (крім переходу до банків права власності на предмет застави): не більше 10 000 га – після 1 січня 2024 року.

Тобто, з 01.07.2021 року по 01.01.2024 року купівлю земель сільськогосподарського призначення можуть здійснювати лише громадяни України. В подальшому, ринок земель буде відкритим і для юридичних осіб.

Сьоме. Закон визначає, що розрахунки під час укладання правочинів щодо купівлі-продажу земельних ділянок с/г призначення, будуть проводитись виключно у безготівковій формі, та за умови (!!) наявності у покупця документів, які підтверджують джерела походження коштів або інших активів, за рахунок яких набувається таке право власності.
Восьме. Законом визначено що до 01 січня 2030 року вартість продажу земель сільськогосподарського призначення, виділених власникам земельних часток (паїв), не може бути меншою за їх нормативно-грошову оцінку.

Дев’яте. Законом встановлено заборону щодо продажу окремих категорій земель, а саме: забороняється продаж та відчуження земель сільськогосподарського призначення, які перебувають у державній та комунальній власності. Також забороняється відчуження земель розташованих на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях, Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, крім передачі їх у спадщину.

Отже, введення на території України ринку земель сільськогосподарського призначення та запровадження Законом ряду обмежень є чимось новим і одночасно відкриває нові можливості та горизонти, які до цього часу були невідомі ринку землі в Україні.