Продаж корпоративних прав – чи обов’язковий Due diligence на наявність заборгованості зі сплати аліментів?

Продаж корпоративних прав – чи обов’язковий Due diligence на наявність заборгованості зі сплати аліментів?

28.08.2018 року набрав чинність Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо створення економічних передумов для посилення захисту права дитини на належне утримання» яким, серед іншого були внесені зміни до статті 28 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань», доповнивши новою підставою для відмови у державній реєстрації.

Так, відтепер державний реєстратор відмовляє у державній реєстрації змін до відомостей Єдиного державного реєстру, пов’язаних із зміною засновників (учасників) юридичної особи у зв’язку із зміною частки засновника (учасника) у статутному (складеному) капіталі (пайовому фонді) юридичної особи, якщо заяву подано щодо засновника (учасника), який на момент подання заяви внесений до Єдиного реєстру боржників, зокрема за виконавчими провадженнями про стягнення аліментів за наявності заборгованості з відповідних платежів понад три місяці, крім випадку збільшення розміру такої частки.

Тобто, провести будь-які реєстраційні дії з часткою в статутному капіталі (крім її збільшення) особи, яка має заборгованість зі сплати аліментів понад три місяці буде неможливим.

На думку радника адвокатської компанії «Соколовський і партнери» Івана Балицького, такі зміни в законодавстві можуть значною мірою ускладнити  стадію виконання договорів М&A та суттєво порушувати права добросовісних набувачів корпоративних прав. Адже можливі випадки, коли на момент укладання відповідної угоди про передачу/відчуження частки в статутному капіталі та нотаріального посвідчення акту приймання-передачі частки (частини частки) у статутному капіталі товариства, відомості в ЄДР про наявність у продавця заборгованості  зі сплати аліментів можуть бути відсутні і з’явитися виключно на стадії подання державному реєстратору заяви про державну реєстрацію змін. Внаслідок чого, добросовісний набувач (покупець) корпоративних прав не зможе стати учасником компанії та реалізувати свої права (приймати участь в управлінні компанією та отримувати дивіденди) доки відомості про продавця щодо несплати останнім аліментів не  будуть вилучені з реєстру боржників. Таким чином, придбавати без проведення повного і кваліфікованого due diligence і компанії, і її власника буде досить ризикованим кроком.