Призначення т.в.о Міністра енергетики – законодавчі нюанси

Призначення т.в.о Міністра енергетики – законодавчі нюанси

Владислав Соколовський, адвокат, керуючий партнер адвокатської компанії "Соколовський і партнери":

4 грудня 2020 року Президент легитимізував зміни (закон N 1009 від 17.11.2020) до статті 9 закону «Про Кабінет Міністрів України». Вона була доповнена частиною 13. Тепер, у разі відхилення Верховною Радою кандидатури на посаду члена Кабінету Міністрів України, подання про призначення міністра вноситься протягом 30 днів з дня такого відхилення.

17 грудня 2020 года Верховна Рада провалила голосування за призначення Юрія Вітренка першим віцепрем'єр-міністром і міністром енергетики. 21 грудня на екстреному засіданні уряду його призначено т.в.о міністра. Законом  «Про КМУ» не обмежений строк тимчасового виконання обов’язків міністрами. Таке обмеження передбачено для держслужбовців, наприклад, категорії А і становить три місяці (ч. 8 ст. 31 Закону «Про державну службу»). Дія цього закону не розповсюджується на міністрів та їхніх заступників. Ще, у статті 1 Закону України «Про тимчасове виконання обов’язків посадових осіб...» зазначається, що обов’язки звільненої посадової особи  тимчасово не більше одного місяця, виконує заступник. Але, знову ж таки, цей законодавчий акт не розповсюджується на членів КМУ. Кабмін практикує призначення на більш тривалі строки. Наприклад, пані О. Буславець очолювала тимчасово Міненерго майже півроку з 03.06.20 до 20.11.20. Крім того, т.в.о. міністра має обмежені повноваження — він може бути присутнім на засіданнях Кабміну, але тільки з правом дорадчого голосу (ч.4 ст.46 закону «про КМУ). Отже може виникнути така ситуація, коли не буде кворуму для прийняття КМ України необхідних рішень. 

У зв´язку із змінами норм закону «про КМУ»  (закон N 1009 від 17.11.2020), до 16 січня 2021 має бути внесено кандидатуру на посаду міністра енергетики. Скоріш за все, Кабмін і президентський офіс докладуть всіх зусиль для того, щоби депутати затвердили кандидатуру міністра. Якщо цього не станеться, міністерство і далі буде очолювати т.в.о. У такому випадку, Прем’єр-міністр України кожні 30 днів, з моменту відхилення кандидатури, буде зобов’язаний вносити до Верховної Ради кандидатуру нового члена КМУ.