Правило КІК скоро почнуть застосовувати в Україні

Правило КІК скоро почнуть застосовувати в Україні

Нагадаємо, що з 1 січня 2017 року Україна приєдналася до «Програми розширеного співробітництва» в рамках Організації економічного співробітництва та розвитку і взяла на себе зобов'язання імплементувати мінімальний стандарт «Плану дій для боротьби з розмиванням бази і виведенням прибутку з-під оподаткування» (BEPS).

План дій BEPS включає 15 кроків, спрямованих на протидію агресивному податковому плануванню. Імплементація плану BEPS відбувається вже зараз в рамках податкової реформи, зокрема відповідні положення містить зареєстрований у Верховній раді України Проект Закону про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві №1210.

Оподаткування прибутку контрольованих іноземних компаній (КІК) (крок 3 BEPS) в законопроекті передбачено у статті 39-2 на рівні контролюючої (фізичної чи юридичної) особи. База оподаткування податком на доходи фізичних осіб, який необхідно сплатити з прибутку КІК, підлягає зменшенню на суму вже сплачену КІК. Вона визначається пропорційно частці контролюючої особи в КІК. 

 А от штрафи за порушення операцій з контрольованими компаніями збираються встановити значні. Наприклад, в розмірі 1000 мінімальних заробітних плат (МЗП) за кожен факт неподання звітності; за ненадання повідомлення про набуття/відчуження/ початку здійснення фактичного контролю над часткою в іноземній юридичній особі - штраф 500 МЗП за кожен такий випадок неподання.

Окрім цього, фіскалам надається також широка дискреція, зокрема й щодо можливості визначення осіб, такими, що здійснюють фактичний контроль.  

Таким чином, на думку адвоката «Соколовський і партнери» Дмитра Соколика, попри всю користь від імплементації плану BEPS та, зокрема, правила КІК для суспільства в цілому, недореформовані податкові органи потенційно отримують потужний інструмент тиску на бізнес, а тому задля уникнення проблем, великим компаніям варто більш прискіпливо ставитись до питань податкового планування та структурування бізнесу та звертатися за допомогою до професійних адвокатів.

Практики