Постраждалі від бойових дій платники податків можуть скоригувати свої податкові зобов'язання: Уряд прийняв постанову

Постраждалі від бойових дій платники податків можуть скоригувати свої податкові зобов'язання: Уряд прийняв постанову

Консультує Марина Чамара, юрист, помічник адвоката адвокатської компанії  «Соколовський і партнери»

В березні 2022 року до Податкового кодексу України були внесені відповідні зміни, які мали зменшити податковий тиск на фізичних осіб та бізнес, що знаходяться на територіях, де ведуться (велися) бойові дії, або на територіях, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації.

Справляння податків і зборів для таких платників податків на період до припинення або скасування воєнного стану на території України мало здійснюватись з урахуванням змін, визначених пунктом 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, серед яких:

  • П.69.14. пункту 69 Перехідних положень ПК України: на період з 1 березня 2022 року по 31 грудня року, наступного за роком, у якому припинено або скасовано воєнний, надзвичайний стан, не нараховується та не сплачується плата за землю, а також за земельні ділянки. 
  • П.69.15. пункту 69 Перехідних положень ПК України: за 2022 та 2023 податкові (звітні) роки, не нараховується та не сплачується загальне мінімальне податкове зобов’язання за земельні ділянки та/або за земельні ділянки.
  • П.69.16. пункту 69 Перехідних положень ПК України:  з 1 січня 2022 року по 31 грудня року, в якому припинено чи скасовано воєнний стан не нараховується та не сплачується екологічний податок.
  • П.69.22. пункту 69 Перехідних положень ПК України, не нараховується та не сплачується податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за об’єкти житлової нерухомості.

Однак, станом на грудень 2022 року, тобто  протягом 9 місяців повномаштабно збройної агресії, платники податків не мали практичної можливості застосувати ці норми, оскільки Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії, та територій, тимчасово окупованих збройними формуваннями російської федерації, не був визначений Кабінетом Міністрів України, а податківці використовували таку прогалину, як підставу для відмови платникам у застосуванні таких пільг.

6 грудня Уряд прийняв Постанову № 1364 «Деякі питання формування переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією», яка набрала чинності 25 грудня 2022 року.

Відповідно до цієї Постанови, перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затверджується Міністерством з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій за відповідною  формою на підставі пропозицій відповідних обласних, Київської міської військових адміністрацій.

Марина Чамара, юрист та помічник адвоката у “Соколовський і партнери” рекомендує:

Платникам податків, які перебували на територіях де ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією слідкувати за затвердженням Мінреінтеграціі відповідного переліку, та як тільки такий Порядок буде оприлюднений, скоригувати свої податкові зобов’язання:

  • суб'єктам господарювання подати уточнюючу податкову декларацію;
  • фізичним особам подати запит на здійснення перерахунку податкового зобов'язання;
  • оскаржити податковий борг,  якщо такий вже був нарахований.
     
Автор
Марина Чамара
Юрист. Помічник адвоката