Нові зміни щодо звільнення від сплати податку на землю: прийнято закон (ч.1)
Нові зміни щодо звільнення від сплати податку на землю: прийнято закон (ч.1)
Консультує Петрик Марина, юрист, помічник адвоката адвокатської компанії «Соколовський і партнери»
11 квітня 2023 року Верховна рада України прийняла Закон “Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо звільнення від cплати екологічного податку, плати за землю та податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, за знищене чи пошкоджене нерухоме майно”.
З поміж усіх змін в Законі, найбільшої уваги заслуговують особливості щодо сплати податку на землю і нерухомість, які так чи інакше зазнали впливу внаслідок повномасштабної війни.
Так, Законом більш чітко врегульовано питання адміністрування пільг з плати за землю. Зокрема, платники податків, включаючи також платників єдиного податку четвертої групи, звільняються від обов’язку сплачувати перелічені нижче податки:
- Податок на земельні ділянки, що перебувають у консервації, або у стадії сільськогосподарського освоєння, якщо щодо таких ділянок, міститься відповідна інформація в Державному земельному кадастрі. Для земель державної та комунальної власності податок не нараховується з першого числа місяця, в якому органом виконавчої влади або місцевого самоврядування прийнято рішення про затвердження робочого проекту землеустрою щодо консервації, а для земель приватної власності - з дня внесення відповідних відомостей до Державного земельного кадастру;
- Податок на земельні ділянки, забруднені вибухонебезпечними предметами, не нараховується за період коли земельні ділянки були забруднені такими предметами. Податок не нараховується починаючи з першого числа місяця, на який припадає дата початку обстеження ділянки операторами протимінної діяльності та завершується останнім числом місяця, в якому такі ділянки визнані придатними для використання;
- Податок на земельні ділянки непридатні для використання у зв’язку з потенційною загрозою їх забруднення вибухонебезпечними предметами, якщо є рішення про встановлення податкових пільг буде прийняте органами місцевого самоврядування. Податок не нараховується починаючи першого числа місяця, на який припадає дата прийняття органом місцевого самоврядування рішення про пільги щодо такої ділянки і завершується або останнім днем строку пільги, або датою скасування рішення, або визнання земельної ділянки придатної до використання.
У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником податку про встановлення органами виконавчої влади або місцевого самоврядування пільг на відповідну земельну ділянку - платник має право звернутись з заявою, за якою податкова має здійснити перерахунок суми податку та надіслати йому нове податкове повідомлення рішення з детальним розрахунком суми податку, а попереднє податкове повідомлення рішення вважатиметься скасованим.
Марина Петрик, помічник адвоката адвокатської компанії «Соколовський і партнери» підсумовує:
Законом було суттєво змінено порядок сплати податків за земельні ділянки та нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, які так чи інакше, постраждали від воєнної агресії, зокрема: змінено періоди, за які особа звільняється від сплати податків, порядок встановлення та надання цих пільг, визначено долю надмірно сплачених сум податку.
Враховуючи вказане, платникам податків необхідно в майбутньому необхідно буде виконати наступні дії:
- Встановити, чи належить майно (в тому числі орендоване майно) до переліку таких, за яке починаючи з січня 2022 року не нараховується та не сплачується податок;
- У разі виявлення розбіжностей між даними контролюючих органів та даними, підтвердженими платником земельного податку на підставі оригіналів або належним чином засвідчених копій рішень відповідних органів місцевого самоврядування, військової адміністрації або військово-цивільної адміністрації про надання податкових пільг зі сплати місцевих податків та/або зборів звернутись до податкових органів для перерахунку суми податку;
- Здійснити коригування нарахованих податкових зобов’язань, шляхом подання уточнюючих податкових декларацій, якщо платником податку до дати набрання зазначеного вище Закону задекларовано податкові зобов’язання, які не підлягать сплаті.
Аналіз нових змін, внесених Законом, які стосуються пільг щодо оподаткування нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, розглянемо у другій частині публікації.