Національний банк України визначив механізм відкриття рахунків нерезидентами в українських банках

Національний банк України визначив механізм відкриття рахунків нерезидентами в українських банках

1 квітня 2019 року Національний банк України прийняв Постанову №56 «Про внесення змін до деяких нормативно-правових актів Національного банку України». Вказаною Постановою регулятором з метою вдосконалення порядку відкриття і закриття рахунків клієнтів банків, відкриття і закриття кореспондентських рахунків банків – резидентів і нерезидентів внесено зміни до раніше діючої постанови Правління Національного банку України від 12 листопада 2003 року № 492 «Про затвердження Інструкції про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах», а також змінено її назву.

Так, Національний банк надав можливість відкривати рахунки новим суб'єктам фінансового ринку України - юридичним та фізичним особам-нерезидентам. До їх числа відносяться також іноземні інвестиційні фонди і компанії з управління активами, що діють від імені таких фондів.

Слушно зауважити, що можливість юросіб-нерезидентів відкривати рахунки в українських банківських установах і здійснювати через них валютні операції передбачають зокрема закони «Про валюту і валютні операції» та «Про внесення змін до деяких законів України щодо сприяння залученню іноземних інвестицій», а також Угоду про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Проте дотепер не було визначено, як це право має реалізовуватися.

Окрім реалізації законодавчої можливості відкриття банківських рахунків нерезидентам Інструкція також містить й інші положення, що є позитивними для також для компаній резидентів, серед яких варто виділити:

  • скасування подання клієнтами банків при відкритті рахунків картки із зразками підписів - відтепер розпорядження рахунком здійснюватиметься на підставі переліку осіб, які згідно із законодавством мають на це право, і що не вимагає нотаріального посвідчення;

  • зміна найменування юридичної особи не передбачає закриття діючих рахунків.

На думку адвоката «Соколовський і партнери» Дмитра Соколика, це лише перші кроки регулятора, що пов’язані з реалізацією положень Закону України «Про валюту і валютні операції», направлені на лібералізацію валютного регулювання в Україні та забезпечення безперешкодного доступу на ринок іноземного інвестора.

Проте, незважаючи на те, що на перший погляд вказані вище зміни є незначними, для великої кількості іноземних компаній вони фактично вирішують «заморожені» проблеми, пов’язані з отриманням від державних органів грошових коштів у гривні, наприклад, повернення платежів з бюджету (авансових внесків у виконавчих провадженнях тощо). Проте, наразі невідомо, яким чином банки будуть тлумачити положення Інструкції, тому у переговорах з банками врато залучатися терпінням та кваліфікованою допомогою професійних адвокатів.