“Митний безвіз” для України: які зміни чекати бізнесу

“Митний безвіз” для України: які зміни чекати бізнесу

30 серпня 2022 року Президент України підписав два важливі закони на шляху до поступового наближення українського законодавства до митного законодавства ЄС, а саме:

  • Про приєднання України до Конвенції про спрощення формальностей у торгівлі товарами №0165;

  • Про приєднання України до Конвенції про процедуру спільного транзиту №0166.

Прийняття цих законів означає виконання Україною своїх зобов’язань, передбачених Угодою про асоціацію між Україною, з однієї сторони, та Європейським Союзом, Європейським співтовариством з атомної енергії і їхніми державами-членами, з іншої сторони.

Конвенція про спрощення формальностей у торгівлі товарами, дозволить використовувати єдиний митний документ, який можна буде використовувати як декларацію або документ про експорт, транзит або імпорт. 

Іншими словами, для митного оформлення товарів (незалежно від того хто здійснює та в якій європейській країні здійснюється імпортна/експортна операція чи транзит) використовуватиметься єдина митна декларація. Такий документ буде чинним для митних органів всіх країн, куди доставляється вантаж.

Слід зауважити, що зразок форми єдиного документа на сайті Верховної ради України наразі не оприлюднено. Можливо, це пов'язано з тим, що Україна поки що не приєдналась до згаданих конвенцій згідно встановленого порядку, адже, приєднання набуває чинності в перший день другого місяця після подання документа про приєднання, а документи на приєднання Україна подала лише 31 серпня 2022 року.

Презюмується, що Україна зможе використовувати переваги та спрощення, які діють ще в 35-ти країнах учасницях цієї Конвенції (країни ЄС, Австрія, Фінляндія, Ісландія, Норвегія, Швеція, Швейцарія).

В основі Конвенції про процедуру спільного транзиту  лежить технологія NCTS, яка дає можливість налагодити обмін інформацією на всіх етапах митного оформлення товарів з використанням електронних повідомлень в режимі реального часу.

Тобто, держави учасниці конвенції отримують переваги у вигляді:

  • запровадження обміну інформацією між усіма 36 державами-учасницями (27 країн ЄС, 4 країни ЄАВТ (Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн і Швейцарія) та 4 інші країни (Великобританія, Туреччина, Північна Македонія і Сербія), а саме між митними органами, або між митними органами та іншими залученими державними або європейськими агентствами чи інституціями тощо;

  • на товари, що перебувають в обігу в межах Співтовариства поширюються єдині гарантії.

Очікується, що відбудеться суттєве прискорення та здешевлення руху товарів, від якого “виграють” всі учасники ланцюга постачання – експортери, перевізники, імпортери.

Помічник адвоката, Марина Чамара вважає, що:

Приєднання України до згаданих Конвенцій, надасть українським підприємцям більш широкі можливості для експорту та імпорту свого товару та спростить формальності торгівлі українськими товарами на міжнародному ринку. В свою чергу, це підвищить інвестиційну привабливість України, зупинить корупційні утиски підприємців та обсяги “сірих” схем поставки товарів. 

Наразі, в українських підприємців є час до початку жовтня 2022 року, щоб розібратись у всіх тонкощах “митного безвізу” та підготуватись до нових можливостей  митної справи.

Автор
Марина Чамара
Юрист. Помічник адвоката