Кваліфікований електронний підпис у запитаннях і відповідях (частина 2)

Кваліфікований електронний підпис у запитаннях і відповідях (частина 2)

Серія питань-відповідей про використання КЕП (кваліфікованого електронного підпису). Роз'яснює Ігор Шевченко, керівник IT/IP практики "Соколовський і партнери".

 

Чи можна підписати за допомогою КЕП документ “заднім числом”?

Одним з обов’язкових реквізитів електронного документу є так звана “мітка часу”, тобто мають бути вказані дата та час підписання документа. При підписанні документу кваліфікованим електронним підписом за допомогою будь-якого сервісу відбувається з’єднання з сервером часу, звідки беруться поточні дата та час та включаються у файл електронного підпису. Таким чином, підписати КЕПом документ “заднім числом” неможливо.

 

Як виглядає КЕП, чи можна його побачити?

На це питання є декілька відповідей. Якщо був обраний спосіб підписання “підпис окремим файлом”, то у Вас буде окремий файл підпису, який скоріш за все називатиметься так само, як і файл, який був підписаний, але матиме розширення .p7s та маленький розмір - до 4 кБайт. Якщо був обраний спосіб підписання “дані і підпис в одному файлі”, у вас буде файл теж з розширенням .p7s, але більшого розміру.

Ці файли призначені для зчитування сервісами перевірки кваліфікованого електронного підпису та не призначені для прямого перегляду (наприклад за допомогою текстового редактора). Деякі сервіси підписання можуть вбудувати КЕП у документ pdf, в такому разі побачити КЕП можна лише через сервіси перевірки кваліфікованого електронного підпису.

 

Як дізнатися, чи документ підписаний КЕП?

Це досить неоднозначне, можна сказати, провокаційне питання. На відміну від власноручного підпису, електронний підпис ніяк не “прикрашає” електронний документ. Якщо ви подивитесь електронний документ будь-яким звичним способом, на екрані комп’ютера, планшета або смартфона, ви не побачите на ньому ніякого підпису. Тобто, відображення “підписаного” і “непідписаного” електронних документів нічим не відрізняється. Тому, якщо підписант з якоїсь причини не хоче, щоб ви дізналися про те, що він підписав документ, то ви про це можете ніколи не дізнатися. Якщо ж підписанту необхідно, щоб ви дізналися про підписання, він про це подбає.

 

Як подивитися документ, підписаний кваліфікованим електронним підписом (КЕП)?

Документ, підписаний КЕП, завжди можна подивитися звичайним чином (наприклад у ПДФ-рідері для файлів типу .pdf), якщо був обраний спосіб підписання ”підпис окремим файлом”. Якщо був обраний спосіб підписання “дані і підпис в одному файлі”, то підписаний документ потрібно “розкрити” у будь-якому сервісі підписання електронних документів, наприклад, на сайті центрального засвідчувального органу https://czo.gov.ua/verify.

Після перевірки підпису сервіс запропонує Вам скачати оригінальний документ.

 

Як підписати КЕП паперовий документ?

Якщо Ви тримаєте в руках документ, і можете його прочитати та відчути, то він, напевно, вже не є електронним і підписати його КЕП неможливо! Законодавство каже нам, що “якщо автором створюються ідентичні за документарною інформацією та реквізитами електронний документ та документ на папері, кожен з документів є оригіналом і має однакову юридичну силу” - тобто це все ж таки різні документи.

Але електронний документ може бути пред’явлений в тому числі у паперовій копії, яка засвідчується так само, як будь-яка інша паперова копія - згідно чинного законодавства. Роздруківка електронного документу на папері ніяк не може переконати нас, що власне електронний документ насправді існує та був підписаний КЕП!

 

 

Практики