Компенсації збитків бізнесу від російської агресії – який шлях є реальним?

Компенсації збитків бізнесу від російської агресії – який шлях є реальним?

Владислав Соколовський, керуючий партнер адвокатської компанії "Соколовський і партнери"  

Відшкодування підприємцям збитків, нанесених нападом рф проблематично, але реально, за рахунок заморожених на Заході державних та приватних активів агресора. Зараз йде активний пошук правових механізмів стягнення цих коштів з метою погашення завданої шкоди. У статті в Financial Times «Using Russian assets to rebuild Ukraine won’t be easy» дискутується декілька варіантів передачі Україні грошей російських олігархів і центрального банку рф:

  • застосування деліктного права США з вимогою компенсації нашій країні нанесеної шкоди шляхом вилучення активів російських олігархів.
  • використання, як підставу для стягнення збитків, угод між Україною та рф про захист інвестицій. Вони були укладені ще у 1990 роках. До речі, цей правовий інструмент вже використовується українськими підприємствами у міжнародних арбітражах проти рф.
  • створення ООН нової спеціальної комісії для ефективної заморозки, арешту активів всіх, хто причасний до військової агресії. Цей варіант між іншим запропонувала Україна. Проблема у тому, що москва може у раді безпеки ООН накласти вето на проект такого рішення.
  • прямий запит влади США до Конгресу щодо надання повноважень для арешту активів або використання президентом закона від 1977 року «про міжнародні надзвичайні повноваження». Втім є нюанси у застосуванні цього законодавчого акту. Він юридично не бездоганний, і швидко прийняти новий буде важко.

Впевнений, підприємці зможуть відшкодувати шкоду, нанесену майну, збитки від зупинки бізнесу та упущену вигоду тільки в судах і, скоріш за все, у міжнародних. Використані можуть бути згадані правові інструменти, або нові, розроблені, у першу чергу, у країнах ЄС, США та міжнародних організаціях. У будь-якому випадку першим кроком українського підприємства, у якого пошкоджено чи знищено майно, має бути правильне юридичне фіксування такого факту.

Наслідки війни нас будуть наздоганяти ще довгі роки, але не можна опускати руки і необхідно боротися на всіх фронтах, включаючи юридичний.

 

Автор
Владислав Соколовский
Керуючий партнер. Адвокат