Експерти "Соколовський і партнери" розповіли про збір та фіксацію електронних доказів

Експерти "Соколовський і партнери" розповіли про збір та фіксацію електронних доказів

25 лютого 2020 року Тетяна Лисовець, старший партнер адвокатської компанії «Соколовський і партнери» та Ігор Шевченко, радник IT/IP-практики «Соколовський і партнери», legal innovation officer провели майстер-клас на тему «Електронні докази в податкових спорах та кримінальних провадженнях». Захід пройшов для слухачів Legal High School.

Під час виступу Ігор та Тетяна сфокусувалися на таких темах:

  1. Зміст, роль та види електронних доказів в податкових спорах та кримінальних провадженнях. Оригінал і копія, їх доказове значення.

  2. Процедурні нюанси фіксації електронних доказів. Технічні аспекти фіксації електронних доказів.

  3. Застосування електронних доказів: розбір на практичних кейсах:

  • електронні докази при судовому оскарженні в податкових спорах

  • електронні докази при розгляді кримінальних проваджень

      4.  Фактори, що дискредитують електронні докази. 

За законодавством, електронні докази надаються в оригіналі або в електронній копії, що завірена кваліфікованим електронним підписом, який прирівняний до власноручного підпису згідно Закону України «Про електронні довірчі послуги». При цьому учасники справи мають право подавати електронні докази у паперових копіях, завірених у порядку, що визначений законом. Але таку копію не можна вважати письмовим доказом.

Проте, на питання про те, що вважати оригіналом електронного доказу, законодавець відповіді не дає. Для вирішення цього питання Тетяна Лисовець рекомендує застосовувати принцип аналогії закону. Так, за аналогією зі ст. 7 Закону України «Про електронні документи та електронний документообіг», оригінал електронного доказу повинен давати можливість довести його цілісність та справжність. Наприклад, під оригіналом аудіо-, відеозапису маються на увазі дані, що знаходяться на носії інформації, на який безпосередньо здійснювався перший запис, у комплекті з пристроєм , яким здійснювався такий запис.