Е-резидентство: як іноземцю відкрити бізнес в Україні

Е-резидентство: як іноземцю відкрити бізнес в Україні

Марина Чамара Юрист. Помічник адвоката.

6 жовтня 2022 року Верховна рада України прийняла закон  про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законодавчих актів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів (далі- Закон №5270). А якщо простіше - прийнято Закон про Е-резиденство.

Законом №5270 передбачена можливість в спрощеному порядку відкрити бізнес в Україні іноземцю, який отримав статус Е-резидента та здійснювати господарську діяльність онлайн, тобто без необхідності мати офіс на території України або мати місце фізичної реєстрації.

До прикладу, звична нам “податкова адреса платника податку” для Е-резидента - це виключно електронна пошта, все листування з податковими органами - онлайн, а всі розрахунки - безготівкові.

Вимоги до Е-резидента визначені в самому законі №5270. Так, майбутній Е-резидент має відповідати наступним критеріям:

  • іноземець, який досягнув 18 років;

  • не є  податковим резидентом України або  іноземцем, який має право на постійне проживання в Україні ;

  • отримав відповідні  кваліфіковані електронні довірчі послуги;

  • інформація про нього внесена до інформаційної системи "Е-резидент";

  • не отримує доходи з джерелом походження з України за товари, роботи, послуги (крім пасивних доходів);

  • є громадянином (підданим), резидентом або особою, місцем постійного проживання (перебування, реєстрації) яких є держави (юрисдикції), які включені до Переліку держав, громадяни або резиденти яких можуть набути статус електронного резидента (е-резидента). Згаданий перелік визначає Кабінет Міністрів України.

Серед переваг, які несе в собі Е-резидентство: для іноземців -  зниження оподаткування доходів від підприємницької діяльності (платники єдиного податку третьої групи) та спрощена процедура доступу до адміністративних послуг, для України - формування позитивного бізнес клімату, шляхом залучення більшої кількості інвестицій.

Отже, як стати Е-резидентом в Україні:

  1. Іноземець має зареєструватись на веб порталі “Дія” та пройти фінансову та безпекову перевірку;

  2. Якщо перший пункт виконано - іноземець стає платником єдиного податку 3 групи та отримує електронний цифровий підпис. Реєстрація Е-резидентів платниками єдиного податку третьої групи здійснюється контролюючим органом протягом двох робочих днів з дати отримання від державного реєстратора відомостей про реєстрацію електронного резидента як фізичної особи – підприємця у порядку, встановленому Законом України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб  підприємців та громадських формувань"

  3. Відкриття рахунку в будь-якому банку на вибір Е-резидента, який буде податковим агентом для іноземця.

  4. Здійснення господарської діяльності в рамках ліміту ФОПа 3-ої групи. При цьому,  Е-резидент сплачує податки  з надходжень, що оподатковуються за ставкою 5 відсотків від суми зарахованих коштів, або з надходжень, що оподатковуються за ставкою 15 відсотків від суми зарахованих коштів (у разі перевищення відповідного ліміту).

Марина Чамара звертає увагу щодо того, фахівці яких галузей можуть бути Е-резидентами:

В редакції закону №5270 до першого читання був визначений чіткий перелік видів господарської діяльності, які міг здійснювати Е-резидент, а саме: у сфері інформаційних технологій, зокрема програмне забезпечення, програмування тощо. 

Натомість до другого читання ця норма не дійшла. Тому чекаємо текст закону, підписаний Президентом України. Натомість, вже зараз можемо зробити висновок, що Україна хоче залучати якомога більше іноземних фахівців не обмежуючись лише ІТ спеціальністю. Це означає, що здійснювати господарську діяльність на території України зможуть не лише іноземні ІТ-фахівці, але і  спеціалісти  з інтернет-маркетингу та продажів, вебдизайнери, проджект-менеджери тощо. Це допоможе залучити більшу кількість інвестицій та оптимізувати податкової системи в цілому.

Наразі, Україна встановила доволі просту процедуру реєстрації Е-резидентом, хоча окремі моменти звичайно вимагають доопрацювань. Тож, одразу після набрання чинності закону, радимо іноземним фахівцям скористатись можливістю почати свій бізнес в Україні.

Автор
Марина Чамара
Юрист. Помічник адвоката