Додаткова відповідальність за борги компанії її керівника і власників – законодавчий механізм

Додаткова відповідальність за борги компанії її керівника і власників – законодавчий механізм

Кредитори часто не можуть стягнути заборгованість з компаній-боржників. У той же час вони забувають про існуючий в Україні інструмент покладання додаткової відповідальності за борги компанії на її керівника і власників. Цей інструмент запозичений з американської правової системи та в США вже більше 100 років широко застосовується. Він називається «зняття корпоративної вуалі» (corporate veil). Завісу піднімають для захисту інтересів кредиторів з метою притягнення до відповідальності за борги компанії її недобросовісних акціонерів або керівників. Наприклад, за виведення активів на підконтрольне підприємство з метою не платити борги кредиторам.

У таких випадках юридична особа є лише несамостійним "фасадом", за яким ховається реальний власник. Керівник або власник юридичної особи залучаються до фінансової відповідальності, якщо їх вказівки привели підприємство-боржника до неплатоспроможності. Таке залучення до відповідальності здійснюється на підставі частини 2 ст. 61 Кодексу України з процедур банкрутства.

Для стягнення заборгованості необхідно подати заяву про банкрутство компанії-боржника до Господарського суду. Потім, спеціально уповноважена особа - арбітражний керуючий має право заявити такі судові вимоги про покладання фінансової відповідальності на керівника або бенефіціара за боргами їх компанії.

При цьому суд встановлює ступінь провини директора чи учасника компанії, причинно-наслідковий зв'язок між їх діями і наслідками неплатоспроможності підприємства-боржника. Також враховується період керівництва або володіння частками в статутному капіталі. За допомогою даного інструменту можуть бути стягнені будь-які борги. Отже, стягнення боргів компанії за рахунок особистих активів його акціонерів або керівників, цілком можливо за допомогою процедур банкрутства.