Діджиталізація українського суду - провал впровадження чи тимчасова затримка?

Діджиталізація українського суду - провал впровадження чи тимчасова затримка?

1 березня 2019 року в газеті «Голос України» (№42 (7048) від 01.03.2019) опубліковано повідомлення про відкликання Державною судовою адміністрацією України оголошення, опублікованого в газеті «Голос України» (№229 (6984) від 01.12.2018) щодо створення та забезпечення функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи (ЄСІТС). За інформацією Державної судової адміністрації, це довелося зробити з метою збільшення часу для підготовки судів до роботи з системою та можливості доопрацювання Положення про ЄСІТС.

На жаль, це значить, що впровадження ЄСІТС, що було визначено  Законом України №2147-VIII від 03.10.2017 «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», відкладено на невизначений час.

Згідно статистичних даних наведених 19.03.2019 р. на офіційній фейсбук-сторінці «Електронного суду», до підсистеми підключено усі місцеві та апеляційні суди, зареєстровано 16844 користувача та подано 4587 документів, з яких 3254 зареєстровано судом. Така активність «тестерів» додає оптимізму.

Кількість «багів» у самій системі виявилася значною, проте, ця проблема повинна бути вирішена в процесі тестової експлуатації. Перешкодою для впровадження ЄСІТС може бути неоцифрованість вже наявної в судах документації, але над цим останнім часом іде масштабна робота.

В даний час Положення про ЄСІТС проходить останні погодження перед прийняттям, а політична воля Державної судової адміністрації повинна змусити судові установи докласти всіх необхідних зусиль для остаточної підготовки до впровадження ЄСІТС.

Радник IT/IP практики Ігор Шевченко, зазначає, що така система як ЄСІТС давно є актуальною, адже подання документів до суду через інтернет в електронному вигляді, можливість бачити рух справи на своєму мобільному – звичайні вимоги сучасного життя. Проте складність таких систем обумовлює проблеми з їх впровадженням. На початкових етапах – це скарги на недостатню технічну забезпеченість, невміння працювати з комп’ютером, на нерозуміння принципів підтвердження достовірності та незручності сприйняття електронних документів і т.д. Однак Ігор Шевченко впевнений, що через декілька років більшість буде дивуватися тому, як можна було працювати по-іншому.

 

Автор
Игорь Шевченко
Legal Innovation Officer, Адвокат. Радник IT/IP практики

Wrapper block publication