Cплату авансового внеску при поданні заяви про примусове виконання рішення суду скасовано

Cплату авансового внеску при поданні заяви про примусове виконання рішення суду скасовано

 

15 травня 2019 року Другим сенатом Конституційного суду України, було прийнято рішення за конституційною скаргою Віри Хлипальської про неконституційність положень  частини другої статті 26 Закону України «Про виконавче провадження» в частині забезпечення державою виконання судового рішення.

Так, частиною 2 статті 26 цього закону передбачено обов’язок заявника, на користь якого ухвалено судове рішення, сплатити авансовий внесок при поданні заяви про примусове виконання рішення суду та визначено окремі категорії осіб, які звільнені від сплати такого авансового платежу. Авансовий внесок встановлений в розмірі 2 відсотків суми, що підлягає стягненню, але не більше 10 мінімальних розмірів заробітної плати, а за рішенням немайнового характеру та рішень про забезпечення позову – у розмірі одного мінімального розміру заробітної плати з боржника-фізичної особи та в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника-юридичної особи.

Конституційний суд України дослідивши матеріали  скарги, визнав положення ч. 2 ст. 26 Закону неконституційними і такими, що втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом цього рішення.

Приймаючи таке рішення, Конституційний Суд виходив з того, що держава не може ухилятися від  виконання свого позитивного обов’язку щодо забезпечення виконання судового рішення задля реального захисту та відновлення захищених судом прав і свобод, законних інтересів фізичних та юридичних осіб, суспільства, держави. Фінансова можливість сплатити авансовий внесок не повинна перешкоджати реалізації права особи на виконання судового рішення.

На думку юрисконсульта «Соколовський і партнери» Олександра Лисича, вимога про сплату авансового внеску створювала перепони для багатьох стягувачів, тому визнання неконституційною ч.2 Закону полегшить, зокрема, кредиторам повернення грошей з боржників, а також виконання інших судових рішень.