Чи зобов’яжуть юросіб і ФОПів реєструватися в електронному суді

Чи зобов’яжуть юросіб і ФОПів реєструватися в електронному суді

4 листопада 2022 року, Верховна Рада України прийняла за основу законопроект № 7574-д “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обов'язкової реєстрації та використання електронних кабінетів в Єдиній судовій інформаційно-телекомунікаційній системі представниками правничих професій, юридичними особами та фізичними особами-підприємцями.”

Законопроект серед іншого передбачає зміни до процесуальних кодексів, що забезпечать:

  • поширення обов’язку реєстрації електронного кабінету в ЄСІТС для всіх юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців;
  • у разі звернення до суду особою, яка зобов’язана зареєструвати електронний кабінет, але не виконала свого обов’язку, документи такої особи будуть залишатися судом без руху або повертатися, не прийматимуться до розгляду судом залежно від виду процесуального документа;
  • встановлення обов’язкового  реквізиту для всіх заяв по суті справи, інших процесуальних заяв, клопотань, як зазначення в тексті відомостей про наявність або відсутність електронного кабінету.

Процес створення Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системі (ЄСІТС) триває з 2017 року, проте її перші три модулі були впроваджені лише у жовтні 2021 року. Але, незважаючи на прямі норми процесуальних кодексів про обов’язковість реєстрації в ЄСІТС адвокатів, нотаріусів, приватних виконавців, арбітражних керуючих, судових експертів ці фахівці зволікають з реєстрацією. Цілком зрозуміло, адже навіть норма, яка передбачала коефіцієнт 0,8 до судового збору у разі подання документів через електронний суд наразі не діє. Немає також правових наслідків і будь-якої, хоча б найменшої, відповідальності за невиконання цього обов’язку. На момент подання законопроекту в підсистемі «Електронний суд» було зареєстровано лише 22% адвокатів, які працюють в Україні. Що казати про юридичних і фізичних осіб, для яких реєстрація в ЄСІТС є добровільною. Питання риторичне.

Адвокат Ігор Шевченко оцінює цей закон як загалом позитивний,  адже для впровадження будь якої інновації, потрібен деякий “тиск зверху”, потрібні дієві стимули та передбачена відповідальність за невиконання певних правил. 

Електронний документообіг в судах - це не тільки економія паперу та тонеру і чорнил в принтерах. Це також й вимога часу, коли кількість електронних доказів в окремих категоріях справ вже може перевищити за обсягами всі інші матеріали. А кваліфікований електронний підпис набагато надійніше захищає будь-який документ від підробки чим власноручно підписаний. Також, цей закон додатково стимулюватиме юридичні особи (як мінімум тих, що звертаються в суди) ставати більш  прогресивними і переходити на електронний документообіг.
 

Автор
Игорь Шевченко
Legal Innovation Officer, Адвокат. Радник IT/IP практики