Банкрутство фізичних осіб – правові нюанси

Банкрутство фізичних осіб – правові нюанси

Підготовано на запит газети «Юридическая практика». Автор відповідей – Іван Балицький, радник адвокатської компанії «Соколовський і партнери»

1. Чи істотно змінився підхід до процедури банкрутства фізичних осіб в тексті, підготовленому до другого читання, у порівнянні з першою редакцією?

У порівнянні з першою редакцією до другого читання законопроект був значно перероблений. Зміни торкнулися процедури, підстав для порушення справи про банкрутство фізичних осіб. Прийнятий кодекс передбачає відкриття провадження виключно за заявою боржника, хоча спочатку передбачалося наділити таким правом і кредиторів. Виключені також положення, що зобов'язують фізичну особу звернутися до суду із заявою про банкрутство.

2. Чи дозволить імплементація нових механізмів істотно змінити ситуацію в сфері надмірної заборгованості фізичних осіб?

Новий кодекс спрямований на захист інтересів сумлінних боржників і дозволяє провести реструктуризацію заборгованості без переплати відсотків і штрафів.

До складу ліквідаційної маси не буде входити єдине житло боржника (квартира площею до 60 кв.м. або будинок площею до 120 кв.м.), яка не є предметом застави, а в суму боргу - штрафи і пеня.

Кодексом передбачено "перехідний період" для реструктуризації заборгованості за іпотечними кредитами у валюті.

Так, протягом 5 років з дня вступу в силу закону (кодексу), вимоги кредитора в іноземній валюті конвертуються в гривню за курсом НБУ на дату відкриття провадження у справі про банкрутство і погашаються боржником протягом 15/10 років із застосуванням пільгової відсоткової ставки.

Сума заборгованості обмежується ринковою вартістю житла, зменшеною (пропорційно) на виплачену частину тіла кредиту. Фактично боржник отримує право перекредитувати непогашену частину боргу на пільгових умовах без сплати штрафних санкцій.

3. Які ризики для фізичних осіб можуть виникнути?

У разі незвернення в суд із заявою про неплатоспроможність боржник може втратити своє єдине житло, так як законопроект передбачає скасування мораторію на стягнення предметів іпотеки за кредитами, що отримані у валюті.

Також, існує ризик поширення конфіденційної інформації про членів сім'ї боржника. Це викликано необхідністю обов'язкового декларування боржником інформації про доходи та витрати всієї родини за останні 3 роки. 

Wrapper block publication