Обшуки проводитимуться із застосуванням засобів аудіо- та відеофіксації та за участі адвоката

Обшуки проводитимуться із застосуванням засобів аудіо- та відеофіксації та за участі адвоката

15 грудня 2017 року набирає чинності Закон України «Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів», яким, зокрема, вносяться зміни до кримінального процесуального кодексу України.
Окрім змін, які викликані впровадженням судової реформи щодо здійснення судочинства, суттєвих змін зазнали положення кримінального процесуального кодексу щодо проведення обшуку. Законодавцем нарешті усунуто бар’єр, який ускладнював процес надання правової допомоги учасникам слідчої дії - обшуку.

Відтепер, для проведення  обшуку слідчий, прокурор ще на етапі звернення до суду має визначити індивідуальні або родові ознаки речей, документів, які планується відшукати, вказати їхній зв’язок із вчиненим кримінальним правопорушенням, а також обґрунтувати неможливість їх отримання за допомогою інших слідчих дій. Тобто, проведенню обшуку, якщо він проводиться не з метою відшукання знаряддя кримінального правопорушення, предметів і документів, вилучених з обігу, має передувати тимчасовий доступ до речей і документів. При цьому, проведення обшуку житла чи іншого володіння особи на підставі ухвали слідчого судді в обов’язковому порядку фіксується за допомогою аудіо- та відеозапису, а слідчий, прокурор зобов’язані допустити на місце його проведення захисника чи адвоката незалежно від стадії цієї слідчої дії. Також, Кримінальний процесуальний кодекс доповнено новою нормою, яка не дозволяє слідчому, прокурору забороняти учасникам обшуку користуватися правовою допомогою адвоката або представника та зобов'язує слідчого, прокурора допустити такого адвоката або представника до обшуку на будь-якому етапі його проведення.
На думку радника, адвоката адвокатської компанії «Соколовський і Партнери» Івана Балицького  зазначені зміни мають забезпечити дотримання закріплених в ст. 59 Конституції України прав учасників слідчих дій та надати додаткові гарантії захисту бізнесу від свавілля слідчих, прокурорів під час проведення обшуків. Разом з тим, не варто забувати, що для досягнення мети обшуку слідчі та прокурори досить часто вдаються до неправових методів, а слідчі судді не завжди належним чином перевіряють обґрунтованість клопотань про обшуки. В результаті чого ми отримуємо ухвали, в яких надається дозвіл на відшукування знарядь кримінального правопорушення таких як: «комп’ютерна техніка та інша офісна техніка (багатофункціональні пристрої), тощо за допомогою яких, зокрема, виготовлялись фінансові та інші документи». Тому, ефективність нових положень кримінального процесуального кодексу буде залежати не стільки від добросовісності слідчих, прокурорів чи суддів, як від кваліфікованих дій адвоката.