Наталія Куріленко про відновлення реєстрації податкових накладних

Наталія Куріленко про відновлення реєстрації податкових накладних

Початок зупинення реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування  в Єдиному реєстрі податкових накладних відзначився набранням чинності не тільки окремими нормами Податкового кодексу України, але цілою низкою нормативно-правових актів, у яких платнику податків доволі важко розібратись: постановами Кабінету міністрів України, наказами Міністерства Фінансів України, наказами Державної фінансової служби України.

Так, нормами пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України передбачено, що пояснення та документи подані для відновлення реєстрації податкової накладної (після її зупинення) розглядаються комісією протягом 5 робочих днів з дня їх отримання. За результатами розгляду яких, комісія ДФС може прийняти рішення:

  • про реєстрацію податкової накладної,

  • про відмову у реєстрації податкової накладної.

У свою чергу, згідно Постанови Кабінету міністрів України від 29.03.2017 №190, підставами для прийняття рішення про відмову у реєстрації є:

  • ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній;

  • ненадання платником податку копій документів встановлених наказом Міністерства Фінансів України від 13.06.2017 №567;

  • надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства та/або не є достатніми для прийняття комісією ДФС рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування.

Тобто відмова у реєстрації може бути формальною, що підвищує важливість роботи по складанню пояснень та підготовки копій документів.

Цікавим є те, що платник податку, згідно  Постанови Кабінету міністрів України від 29.03.2017 №190, має право протягом 365 днів подати на розгляд комісії ДФС України додаткові письмові пояснення та копії документів.

У разі прийняття комісією рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, воно може бути оскаржено до ДФС України протягом 10 календарних днів з дня отримання такої скарги (без подовження строків розгляду скарги), відповідно до статті 56 Податкового кодексу України та Порядку розгляду скарг, затвердженого Постановою КМУ від 04.07.2017 №485. І якщо протягом цього строку, рішення про розгляд скарги не надсилається платнику податків, така скарга вважається повністю задоволеною на користь платника податків з дня, наступного за останнім днем зазначеного строку. Тобто реєстрація податкової накладної має бути поновлена.

Керівник податкової практики адвокатської компанії «Соколовський і Партнери» Наталія Куріленко відзначає, що оперативність та професійний підхід до підготовки пояснень, копій документів, скарги, є вкрай важливими для отримання позитивного результату та поновлення реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.