Владислав Соколовский об изменениях налогового законодательства в связи с карантином

Владислав Соколовский об изменениях налогового законодательства в связи с карантином

17 березня на позачерговому пленарному засіданні Верховна Рада України прийняла низку змін. Так, депутати ухвалили законопроєкт «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо підтримки платників податків на період здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникнення і поширення короновірусної хвороби (COVID-19)».

Зміни детально проаналізував Владислав Соколовський, член Правління АПУ, керуючий партнер АК «Соколовський і Партнери».

— Депутати вирішили підтримати бізнес у нелегкі часи боротьби з коронавірусом. 17 березня Верховна Рада прийняла зміни до Податкового кодексу — відтепер не будуть застосовуватися штрафи та нараховуватися пеня за майже всі порушення, передбачені Кодексом.

За неподання або несвоєчасне подання податкової звітності, несплату єдиного податку та податку на доходи фізичних осіб та інше. Але, звичайно, є винятки: і далі залишається відповідальність за порушення, пов’язані з несплатою ПДВ, акцизного податку, рентної плати, пального або спирту етилового на акцизних складах.

Також пом’якшення не стосується відчуження майна, яке перебуває у податковій заставі, без згоди фіскалів. Розпочаті та незавершені перевірки тимчасово зупиняються на період дії мораторію. Всі нерозпочаті станом на 18 березня перевірки будуть перенесені. План-графік буде оновлений і оприлюднений на офіційному веб-сайті ДПС України. Строки давності щодо нарахування штрафів також зупиняються на період мораторію.

Продовжено строки подачі річної декларації про майновий стан і доходи за 2019 рік до 1 липня 2020 року та відповідні строки сплати податку на доходи фізичних осіб до 1 жовтня 2020 року. На період з 1 березня 2020 року по 30 квітня 2020 року не нараховується та не сплачується земельний податок та орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності. Задекларовані зобов’язання можуть бути зменшені через подачу уточнюючої декларації.

Для фізичних осіб податкова має здійснити перерахунок плати за землю самостійно. Аналогічні пільги будуть введені і з податку на майно, відмінне від земельної ділянки (нерухомість).

Чи є ризики?                                         

— Тимчасове скасування сплати земельного податку та плати за оренду землі державної та комунальної власності може дуже погано відобразитися на фінансуванні місцевих бюджетів. Річ у тім, що ці платежі є джерелом їх наповнення. Звідси виплачуються зарплати вчителям та лікарям. На мою думку, зменшення ставки ПДВ, акцизи було б дійсно непоганою підтримкою для підприємців і споживачів та не виснажувало б місцеві бюджети.