Обращение за предписанием

Обращение за предписанием

Василий Грищенко, адвокат адвокатской компании «Соколовский и Партнеры»

Опубликовано в газете «Юридическая практика» от 12 июня 2012 года

В случае нарушения органами государственной власти различного уровня прав предприятий у последних есть как минимум три способа обжалования таких действий и восстановления своего нарушенного права. В частности:

1. Обжалование противоправных действий органа государственной власти в вышестоящем органе, что зачастую является малорезультативным.

2. Обжалование противоправных действий органа государственной власти в суде, что может дать положительный результат, однако это долговременный процесс.

3. Обжалование противоправных действий органа государственной власти в органах прокуратуры.

По моему мнению, одним из действенных способов защиты предприятием его нарушенных прав и интересов является обращение в органы прокуратуры с заявлением о внесении предписания.

Согласно статье 22 Закона Украины «О прокуратуре», письменное предписание об устранении нарушений закона вносится прокурором, его заместителем в орган или должностному лицу, допустившему нарушения, или вышестоящему в порядке подчиненности органу или должностному лицу, которые правомочны устранить нарушения.

Письменное предписание вносится в случаях, когда нарушение закона имеет очевидный характер и может нанести существенный вред интересам государства, предприятия, учреждения, организации, а также гражда­нам, если не будет немедленно устра­нено. Пред­писание подлежит немедленному исполнению, о чем сообщается прокурору.

Для вынесения предписания должны одновременно существовать два условия: 1) очевидность нарушения закона и 2) реальная опасность нанесения вследствие этого существенного вреда чьим-либо интересам, если нарушение закона не будет немедленно устранено.

Таким образом, в случае если нарушения со стороны органов государственной власти имеют очевидный характер, в частности, если орган государственной власти, в нарушение норм действующего ­законодательства, не выполняет возложенных на ­него функций, есть смысл обращаться в органы прокуратуры с заявлением о ­внесении предписания. Предписание ­прокурора об устранении нарушений ­закона подлежит немедленному исполнению, то есть, по сравнению с другими способами, может значительно быстрее и эффективнее защитить права предприятия.

                                                Образец документа

                                                                          До Генеральної прокуратури України
                                                       Товариство з обмеженою відповідальністю «А»
             Поштова адреса: АО «Адвокатська компанія «Соколовський і Партнери»,
                                                                                   вул. Клінічна, 25, м. Київ, 03141,
                                                                              засоби зв’язку: тел. (044)495-19-28,
                                                             адреса електронної пошти: pravo@splf.ua

                                                                                               Вих. № ______________

                                                                                            від «__» травня 2012 року

                                                          ЗАЯВА

                   про внесення припису про усунення порушень закону

ТОВ «А», код ЄДРЮОФОП 35567130, перебуває на податковому обліку в ДПІ у Печерському районі м. Києва, про що свідчить довідка про взяття на облік платника податків.

15 листопада 2007 року ТОВ «А» набуло статусу платника ПДВ, що підтверджується копією свідоцтва про реєстрацію платника ПДВ.

16 травня 2011 року на адресу ТОВ «А» надійшло рішення ДПІ у Печерському районі м. Києва № 244/23 від 6 травня 2011 року про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «А». У даному рішенні як підставу для анулювання реєстрації платника ПДВ вказано: «в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб — підприємців наявний запис про відсутність підтвердження відомостей про юридичну особу, що підтверджено відомостями з ЄДР (електронний варіант)».

1 червня 2011 року ДПІ у Печерському районі м. Києва винесла рішення за № 10/23-55 про скасування анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ № 244/23 від 6 травня 2011 року ТОВ «А».

Вказане рішення обґрунтоване тим, що державним реєстратором Печерської РДА 18 травня 2011 року внесено запис за номером 10709980005670520 щодо скасування реєстраційної дії (для виправлення помилок), тип відомостей 998, що скасовує реєстраційну дію «Внесення запису щодо відсутності підтвердження відомостей про юридичну особу».

22 липня 2011 року ДПА у м. Києві, отримавши від ДПІ у Печерському районі м. Києва відповідну інформацію та документи про скасування анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ № 244/23 від 6 травня 2011 року ТОВ «А», звернулась до ДПС України з проханням розглянути питання щодо відновлення реєстрації платником ПДВ ТОВ «А» з дати початку дії свідоцтва про реєстрацію платником ПДВ з 15 листопада 2007 року.

Однак ДПС України до цього часу не здійснила жодних дій щодо внесення до Реєстру запису про скасування анулювання реєстрації платником ПДВ ТОВ «А», про що можна дізнатись з офіційного сайту ДПС України (http//sts.gov/ua).

ТОВ «А» подало до ДПІ у Печерському районі м. Києва реєстраційну заяву платника ПДВ з позначкою «перереєстрація у зв’язку з прийняттям ДПІ у Печерському районі м. Києва рішення № 10/23-55 від 1 червня 2011 року про скасування анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ № 244/23 від 6 травня 2011 року», до якої було додано, зокрема, рішення ДПІ у Печерському районі м. Києва № 10/23-55 від 1 червня 1011 року про скасування анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ № 244/23 від 6 травня 2011 року.

ДПІ у Печерському районі м. Києва надіслала ТОВ «А» лист № 954/10 від 27 квітня 2012 року, зі змісту якого вбачається, що перша не видасть останньому свідоцтва платника ПДВ, оскільки ДПС України не внесла до Реєстру платників ПДВ запису про скасування анулювання реєстрації платником ПДВ ТОВ «А».

ДПС України не вносить зазначений запис з надуманих підстав, не маючи на це права.

Безпідставно не вносячи до Реєстру платників ПДВ запису про скасування анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «А», посадові особи ДПС України діють всупереч абзацу 4 пункту 1 частини 1 статті 8 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», нормам Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим наказом ДПС України № 978 від 22 грудня 2010 року, та вимогам Положення.

Отже, в бездіяльності ДПС України вбачається очевидне порушення вимог чинного законодавства, зокрема, положень частини 5 статті 19 Господарського кодексу України, підпункту 6.2 розділу 5 Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПС України № 978 від 22 грудня 2010 року, та норм підпункту 5.6.1 Положення, а саме: станом на даний момент ДПС України безпідставно не внесено до Реєстру платників ПДВ запису про скасування анулювання реєстрації та скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ ТОВ «А».

На підставі викладеного, керуючись положеннями статті 121 Конституції України, частинами 1 та 3 статті 20 Господарського кодексу України, статей 12, 19, 20, 22, Закону України «Про прокуратуру»,

прошу:

Перевірити факти, викладені в заяві.

астосувати заходи прокурорського реагування щодо неправомірної бездіяльності посадових осіб ДПС України шляхом внесення письмового припису про порушення закону з боку посадових осіб ДПС України, зобов’язати ДПС України внести до Реєстру платників податку на додану вартість запис про скасування анулювання реєстрації ТОВ «А», код ЄДРЮОФОП 35567130, платником ПДВ.

Застосувати заходи прокурорського реагування щодо неправомірної бездіяльності посадових осіб ДПІ в Печерському районі м. Києва шляхом внесення письмового припису про порушення закону з боку посадових осіб ДПІ в Печерському районі м. Києва, зобов’язати ДПІ в Печерському районі м. Києва видати ТОВ «А», код ЄДРЮОФОП 35567130, свідоцтво платника ПДВ.

Повідомити ТОВ «А» про результати розгляду даної заяви за адресою: вул. Клінічна, 25, м. Київ, 03141.

Додаток:

1. Довіреність представника (1 аркуш).

Представник ТОВ «А» А.І. Садальська

за довіреністю