Нові обмеження щодо реєстрації пн/рк в єдиному реєстрі податкових накладних

Нові обмеження щодо реєстрації пн/рк в єдиному реєстрі податкових накладних

Вероніка Данилевич, старший юрист, адвокат адвокатської компанії  «Соколовський і партнери»

14 жовтня 2022 року набрала чинності Постанова  КМУ №1154 «Про внесення змін до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165 (далі Порядок №1165)» (далі Постанова №1154).Що ж передбачають нові зміни внесені Постановою №1154 розглянемо далі.

По-перше, розширено коло РК, які не підпадають під ознаки безумовної реєстрації.

Так, якщо раніше з-під перевірки на відповідність ознакам безумовної реєстрації виключалися розрахунки коригування, складені у разі зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, та розрахунки коригування, складені на неплатника податку, то починаючи з 14.10.2022 року, з-під перевірки на ознаки безумовної реєстрації виключаються і РК, що постачальник склав до ПН на отримувача — платника ПДВ, які передбачають зменшення суми компенсації вартості хоча б одного з товарів/послуг. 

По-друге, запроваджено вимогу щодо зупинення реєстрації ПН/РК платника податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в ЄРПН, у разі, якщо такий платник відповідає  хоча б одному критерію ризиковості платника податку.

Тобто, починаючи з 14.10.2022 року під блокування потраплятимуть не лише ті ПН/РК, що складав ризиковий постачальник, а й зменшувальні РК, які подає на реєстрацію покупець товарів/послуг, який відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку.

По-третє, комісії контролюючих органів ДПС надано право приймати рішення про неврахування таблиці даних платника податку, що вже була врахована автоматично, у разі якщо стосовно платника податку прийнято рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку, визначених у пунктах 1—5 додатка 1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість або у разі якщо до контролюючого органу надійшла податкова інформація щодо невідповідності інформації, зазначеної в таблиці даних платника податку, видам економічної діяльності відповідно до КВЕД, кодам товарів згідно  з УКТЗЕД та/або кодам послуг згідно з ДКПП, що постачаються та/або придбаваються (отримуються) платником податку, ввозяться на митну територію України, яка свідчить про надання платником податку недостовірної інформації в таблиці даних платника податку.

Таким чином, безумовність реєстрації ПН/РК у разі відповідності у них кодів товарів/послуг тим, що містить врахована податківцями таблиця даних платника вже не є абсолютною оскільки податківці мають право її скасувати.

По-четверте, змінено перший Критерій ризиковості здійснення операцій.

Цей критерій застосовувався, коли ПН/РК на збільшення, що платник подавав на реєстрацію, одночасно відповідали трьом умовам:

  • товарів, що включили до ПН, немає у таблиці даних платника як таких, що їх постачають на постійній основі;

  • обсяг постачання товару, зазначений у ПН, дорівнює залишку або перевищує його;

  • такий залишок товару містить понад 50% ризикових товарів із переліку кодів товарів, що визначає та затверджує наказом ДПС (їх перелік затверджений наказом ДПС від 03.02.2020 р. № 67).

Починаючи з 14.10.2022 року умову про перевищення залишків ризикових товарів на 50% прибрали, а отже, на відповідність цьому критерію перевірятимуть не лише залишки товарів, які ДПС визначала як ризикові, а залишки всіх товарів без винятку.

Узагальнюючи вищевикладене, Данилевич Вероніка зауважує:

«Законодавче нововведення не усунуло проблему з блокуванням податкових накладних, навпаки, лише додало клопоту платникам податків, а тому задля уникнення ризиків  блокування ПН/РК платникам потрібно:

- подбати аби подані на реєстрацію ПН та РК відповідали будь-якій ознаці безумовної реєстрації згідно пункту 3 Порядку № 1165;

- дотримуватись хоча б одного з показників позитивної податкової історії, визначених у додатку 2 Порядку № 1165;

 - перед подачею на реєстрацію ПН/РК перевіряти всі документи на відсутність формальних помилок (назви робіт/послуг, реквізити первинних документів повинні збігатись з визначеними у ПН/РК  зобов’язаннями);

- у разі якщо все-таки  ПН/РК заблокували, захистити належним чином свої права та обов’язки шляхом адміністративного або судового оскарження».