Тетяна Лисовець промодерувала засідання податкового комітету АПУ: “Особливості реєстрації податкових накладних в умовах воєнного стану”

Тетяна Лисовець промодерувала засідання податкового комітету АПУ: “Особливості реєстрації податкових накладних в умовах воєнного стану”

21 липня 2022 року відбулося засідання Комітету Асоціації правників України з податкового та митного права, на тему: “Проблемні питання ПДВ і реєстрації податкових накладних”. 

Модератором заходу виступила Тетяна Лисовець, старший партнер адвокатської компанії “Соколовський і партнери”. 

Ключові питання обговорення: питання протиправного зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та віднесення платників до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.

Тетяна Лисовець нагадала, що згадані проблеми мали поширений характер і раніше, однак війна стала каталізатором для їх збільшення. В умовах воєнного стану подібний тиск на бізнес може стати підставою банкрутства для багатьох успішних компаній.

Так, податкові органи без належних та достатніх на те підстав, а також без жодного пояснення відносять суб'єктів господарювання до переліку ризикових платників податків. При цьому не працює інститут адміністративного оскарження фактів протиправного зупинення реєстрації податкових накладних та віднесення платників податків до переліку ризикових.

Наслідком цього є неможливість зареєструвати податкову накладну в Єдиному реєстрі податкових накладних та неможливість скористатись правом на податковий кредит. 

Існування подібної проблеми в Україні також підтвердив один із запрошених спікерів заходу - Олександр Осаволюк, начальник Управління аналізу податкової та фінансової звітності Департаменту управління ризиками ДПС.

На думку представника податкової, така проблема має дві основні причини:

  •  нечіткість  критерію №8 ризиковості платника ПДВ, передбаченого Постановою КМУ № 1165;

  •  законодавчі обмеження по вирішенню питання ризиковості виключно комісіями регіонального рівня.

У свою чергу, старший партнер “Соколовський і партнери” рекомендує бізнесу, який зіштовхнувся з подібними випадками, не зупинятись  і  звертатися з заявами, листами, скаргами до  Державної податкової служби України.
На підставі таких звернень суб’єктів господарювання ДПС звертається до своїх регіональних колег з проханням звернути увагу на факти, які свідчать про необхідність виключення платників ПДВ з переліку ризикових.

Автор
Тетяна Лисовець
Керівник судової практики. Старший партнер. Адвокат