Тетяна Лисовець розповіла про актуальну судову практику

Тетяна Лисовець розповіла про актуальну судову практику

28 вересня 2021 року Тетяна Лисовець, адвокат, старший партнер адвокатської компанії «Соколовський і партнери» виступила модератором засідання комітету Асоціації правників України з податкового та митного права на тему «Судова практика: про нове та цікаве». 

Тетяна зауважила, що з початку дії карантину (з 18 березня 2020 року) і до його завершення, в Україні встановлений мораторій на проведення податкових перевірок. Однак, це не заважає податківцям призначати перевірки і успішно їх проводити. Разом з тим, такі перевірки є незаконними, а чи допускати податкові органи до такої перевірки, залежить  лише від платника податку.

Однак, слід згадати, що   мораторій не поширюється на  документальні позапланові перевірки з підстав, визначених, зокрема підпунктом 78.1.8   пункту 78.1. статті 78 податкового кодексу України (якщо платником подано декларацію, в якій заявлено до відшкодування з бюджету податок на додану вартість, за наявності підстав для перевірки, визначених у розділі V цього Кодексу, та/або з від'ємним значенням з податку на додану вартість, яке становить більше 100 тис. гривень). 

На думку Тетяни, така норма для податківців є дуже «зручною» і як свідчить практика протягом останніх двох років, податкові органи здебільшого все частіше використовують згадану підставу для перевірки , замість раніше часто-використовуваних підстав, передбачених підпунктом 78.1.1 (коли  отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового та іншого, не врегульованого цим Кодексом законодавства) та підпунктом  78.1.4. (виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначено виявлену недостовірність даних та відповідну декларацію протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту).

Додатково, Тетяна також нагадує, що, у зв’язку з мораторієм, банки активно повідомляють податкові органи про  можливе порушення платниками податків строків  повернення валютної виручки. Однак, наразі є законодавчо визначена опція щодо  звернення платника податку до Міністерства економіки України для  продовження строків повернення валютної виручки. Наразі, такі звернення мають позитивну динаміку для платників податків. 

Практики