Глобальна реформа українського ринку електроенергії – можливості для імпортерів

Глобальна реформа українського ринку електроенергії – можливості для імпортерів

З 1 липня 2019 року, в рамках Третього енергопакету ЄС, в Україні запрацювала нова модель оптового ринку електроенергії.
До впровадження реформи всю електроенергію викуповувала державна компанія «Енергоринок». Законодавством передбачено поділ цього підприємства на три юридичні особи:
- компанія «Гарантований покупець» має купувати енергію вироблену за зеленим тарифом.
- «Енергоринок» далі залишається юридичною особою і буде стягувати борги, накопичені за вже спожиту енергію.
- компанія «Оператор ринку», яка відповідатиме за функціонування «електроенергетичних» бірж.

В ЄС частка біржової торгівлі складає до 20%. А в Україні зараз майже половина всієї електроенергії, що споживається, продається на «ринку на добу наперед» (РДН) та «внутрішньодобовому ринку» (ВДР). Це сталося тому, що поки встановлені обмеження ціни, і більш вигідно купувати і продавати саме на цих площадках, аніж укладати річні двосторонні угоди. Торги проходять в цілому успішно. 3 липня 2019 року на РДН було отримано більше 230 замовлень, приблизно таку ж кількість щодобово фіксують на подібному сегменті у Польщі.
Раніше в імпортерів не було великого бажання працювати в Україні, тому що система передбачала багато ручного керування, створювала бюрократичні бар'єри та неплатежі. Тепер ціну формує попит та пропозиція, і є перші позитивні зрушення. В торговій зоні “Бурштинський острів” компанія-імпортер, яка поставила електроенергію із Словаччини та Венгрії, допомогла знизити ціну. Навіть імпорт невеликих обсягів дає гравцям ринку можливість правильно зорієнтуватися у ситуації.
Перевагами нової моделі є застосування для взаєморозрахунків ЕСКРОУ-рахунків (рахунки тимчасового зберігання). Після виконання угод, “Оператор ринку” перераховує з ЕСКРОУ-рахунків гроші на свій спецрахунок, далі підписується електронний договір купівлі-продажу електричної енергії з компаніями, які продали свою електроенергію, і кошти перераховуються на рахунки виробників.
Отже, ці нові інструменти стають привабливими для постачальників. Імпортерам з ЄС відкривається вікно можливостей у зоні “Бурштинський острів”, а через деякий час – і у всій Об'єднаній енергосистемі України.