15-летняя история адвокатской компании Соколовский и Партнеры. Интервью Владислава Соколовского

15-летняя история адвокатской компании Соколовский и Партнеры. Интервью Владислава Соколовского

Опубликовано в журнале "Український юрист", январь-февраль 2014 года

Интервью управляющего партнера адвокатской компании "Соколовский и Партнеры" Владислава Соколовского

Наприкінці 90-х років, коли український ринок юридичних послуг тільки зароджувався, нішеві юридичні фірми не мали такої популярності, як сьогодні, адже непросто було передбачити, що користуватиметься попитом завтра або післязавтра. Владислав Соколовський вирішив зайнятися саме тим, що в нього виходило найкраще, і 15 років тому заснував компанію, яка зосередилася на вирішенні майже виняткого податкових питань. Сьогодні “Соколовський і Партнери” має одну з найбільших в Україні команд податкових адвокатів та є однією з найуспішніших нішевих юрфірм. Про те, як правильно будувати вузькоспеціалізовану компанію, “УЮ” дізнавався у керуючого партнера АО “Соколовський і Партнери” Владислава Соколовського.

Владиславе В'ячеславовичу, “Соколовський і Партнери” — одна з небагатьох українських юридичних компаній, що є вузькоспеціалізованими з моменту створення. Чому саме ці напрями були обрані? І наскільки такий підхід взагалі себе виправдав?

Ми завжди були спеціалізованою компанією — нашою ключовою практикою із самого початку було податкове право. Мабуть, так склалося історично. Це сьогодні податкову практику мають усі юрфірми, а у 1997 році, коли я виграв свою першу податкову справу, не так багато компаній цікавилися цими питаннями. Чому? Наприкінці 90-х років податкові юристи взагалі мало чим могли допомогти своїм клієнтам, оскільки у податкової було багато прав і найбільшим з них — можливість без рішення суду стягувати кошти з рахунків. Тож робота юристів полягала в тому, щоб повернути ці кошти через суд. Самі клієнти не бачили перспективи у судовому розгляді, тож практично не зверталися за юридичною допомогою щодо оскарження дій податкової. У 2000 році змінилося законодавство і право безакцептного списання у податкової забрали, тож з'явилася можливість відстояти інтереси клієнта у суді. Також уже 10 років, як ми займаємося кримінальним правом. Це логічно, оскільки податкове право сьогодні тісно пов'язанез кримінальним, майже всі податкові перевірки завершуються кримінальними провадженнями. Можна сказати, що ми працюємо на стику податкового та кримінального права, чим і вирізняємося з-поміж інших. Щоб працювати у цій галузі, потрібно мати сильну команду податкових адвокатів, і вона у нас є.
Так, цей підхід себе, зрештою, виправдав. У 2008-2009 роках багатьом юрфірмам довелося масово закривати деякі практики та думати, чим їх перекрити. А наші практики завжди залишаються актуальними.

На ринку нині часто можна почути думку, що за спеціалізаціями майбутнє. Ви з цим згодні?

Важко сказати. Нам наша спеціалізація дала стабільність — раніше вона була менш прибутковою, але ніколи не була економічно невигідною. Так, більшість юридичних фірм приділяли багато уваги практикам, які наразі різко зменшили прибутковість. Приміром, з 2002 по 2008 рік нерухомість була однією з головних практик багатьох юрфірм, сьогодні ж її частка значно зменшилася.
Ми ніколи не йшли у тренді ринку, не ганялися за прибутковими практиками, просто робили те, що вміли добре робити. Хоча, звичайно, інші практики давали більшу доходність, проте часто ми відмовлялися від пропозицій, які не були пов'язані з основною спеціалізацією.   
Податкове право завжди було і є дуже динамічним, та й контролюючі органи віднаходять усе нові й нові засоби тиску на платників податків, тому ми вирішили для себе зосередитись на постійному удосконаленні своїх знань та напрацюванні нових методів захисту бізнесу від податкового тиску та кримінальних переслідувань. Сьогодні одним з найбільших своїх досягнень вважаю вміння відмовляти.

Натомість сьогодні ваші практики є найпопулярнішими. Ви це відчуваєте на прибутковості?

Так відчуваємо. Це логічно: збільшилася кількість податкових перевірок і всі вони завершуються податковими донарахуваннями. А для того, щоб відкрити кримінальне провадження, достатньо донарахувати податкових зобов'язань на суму близько 600 тис. грн.  

І тенденції є такими, що найближчим часом ситуація навряд чи зміниться.

Найбільшою проблемою нашої країни сьогодні є те, що ніхто нічого не знає. Наприкінці грудня Міністерство доходів та зборів України оголосило, що зменшить кількість податків до дев'яти-десяти. Але про це говорилося і рік, і два, і п'ять тому. Або кажуть про зменшення кількості перевірок, а у реальному житті ця кількість лише збільшується. Сьогодні не можна передбачити, що буде через тиждень. Хоча, гадаю, податкова практика завжди залишатиметься актуальною. У тій самій Німеччині масово притягуються до кримінальної відповідальності відомі тенісисти, медіамагнати та інші публічні особи за ухиляння від сплати податків. Будь-який бізнесмен завжди прагне сплачувати менше податків, а держава намагається стягнути якомога більше.

Ваша компанія сьогодні також опинилася у тренді завдяки тому, що є адвокатським об'єднанням. 15 років тому практика кримінального права не мала такої популярності, клієнти не потребували так часто адвокатського захисту. Чому було створено саме АО?

Чому вважається, що раніше такого не було? Це не так. Просто тоді на цю спеціалізацію багато хто не звертав уваги, оскільки вона не приносила особливого прибутку, як і податкова. Чому сьогодні всі кинулися на податкову та кримінальну практики? Бо вони стали прибутковими. А ще тому, що клієнт, врешті, зрозумів, що за адвокатський захист потрібно платити.

А раніше?

Раніше була така система, що люди просто йшли та домовлялися з тими ж податківцми. Проте в певний момент бізнес зрозумів, що домовитися стало важко, домовленості не спрацьовують. Крім того, посилився тиск з боку правоохоронних та податкових органів. І саме те, що наша компанія є адвокатським об'єднанням, дозволяє нам сьогодні ефективно захищати клієнта у податкових спорах, коли в них з'являється кримінальна складова (яка останнім часом є майже завжди). Згідно з новим Кримінальним процесуальним кодексом України лише адвокат може представляти інтереси клієнта у кримінальному процесі.

Білінговими програмами користуєтесь у роботі?

Так, маємо білінгову програму з 2004 року. Спочатку це була програма, розроблена нашим штатним програмістом суто під нашу фірму і під нашу спеціалізацію. Із цим програмним забезпеченням ми працювали до 2012 року, а потім зрозуміли, що воно вже застаріває і замовили готовий продукт у компанії PSA Consulting. Нова система однозначно є потужнішою, аніж та, що в нас була, але деякі моменти у попередній програмі були реалізовані ліпше, тож юристи нею також частково користуються.

Наскільки білінгова програма здатна зекономити кошти на ресурси юридичній фірмі?

Усе залежить від того, наскільки людина вміє користуватися цим інструментом. Так, ця програма економить кошти та її впровадження цілком виправдане. Але іноді її потрібно допрацьовувати під себе. Той програмний продукт, який ми використовуємо сьогодні, загалом адаптований під юридичний бізнес, проте наша компанія має податково-кримінальну спеціалізацію, а відповідно, і свою специфіку. Тому ми працюємо з розробниками для її підлаштування під наші вимоги.

А як вирішуєте HR-питання? Надаєте перевагу юристам з досвідом та адвокатським свідоцтвом або куєте свої кадри?

Здебільшого виховуємо свої кадри. Свідоцтво адвоката юристи у більшості своїй теж отримали вже під час роботи в нашому адвокатському об'єднанні. Ми запрошуємо на роботу випускників вишів або тих, хто навчається на останньому курсі, і допомагаємо їм набувати досвід. Наші партнери — це також колишні юристи компанії, експатів немає.
У нас немає і плинності кадрів, востаннє юристи змінювалися п'ять років тому. Натомість щорічно наймаємо одного-двох нових співробітників. Сьогодні у нашому штаті налічується 30 осіб, з яких 21 — юристи. І приблизно 60% співробітників є молодшими за 30 років. Але вони мають уже по чотири-сім років досвіду роботи. Усі стали адвокатами і один асоційованим партнером.

Чим можете пояснити таку вірність юристів компанії?

Мабуть тим, щоз роками ми навчилися добре підбирати людей, які підходять саме для нашої фірми. Коли ми шукаємо нового співробітника, то зазвичай з 200 резюме відбираємо 20-30, і з кожним проводимо декілька співбесід. Обираємо тих, хто має бажання працювати та дотримуватися дисципліни, інші в нас працювати не зможуть. Якби банально це не звучало, але саме на цих принципах і тримається компанія.

З огляду на чималий практичний досвід юристи вашого об'єднання беруть участь у розробці податкового законодавства?

У період з 2000-го до 2005 року ми активно співпрацювали з Верховною Радою України. Але я дійшов висновку, що немає сенсу цим займатися. Депутати — такі люди, що вимагають негайного результату. Хочуть, щоб юрист усе кинув і займався винятково підготовкою законопроекту, його узгодженням та відстоюванням. У такій ситуаціх дуже висока ймовірність віддавати “сирі” проекти. Тому я почав відмовлятися.

Законотворчістю потрібно займатися постійно, навіть залишати задля цього свій бізнес. А робити проекти поверхово, лише для того, щоб потім цим хизуватися, не хочеться. Багато юрфірм говорять про те, що вони беруть участь у підготовці законопроектів, але ж ефективність не надто висока, мало які з цих проектів приймаються. Зрештою, чому наше законодавство таке заплутане та неузгоджене?  Бо все робиться швидко, на ходу, без аналізу.

Тож я дійшов висновку — і це стосується не лише законодавчої діяльності, а й усього життя, — що не доцільно лізти не в свою справу. Займатися треба тим, що ти вмієш та любиш, на що маєш час та ресурси. Це стосується і компанії, чия філософія — займатися своєю справою.