Відшкодування ПДВ - прощавай назавжди

Відшкодування ПДВ - прощавай назавжди

Куріленко Наталія Євгенівна, фахівець з питань бухгалтерського обліку та оподатковування АО «Адвокатська компанія «Соколовський і Партнери»

Дана стаття, піднімає проблеми відшкодування ПДВ, що держава не повернула платникам податків на даний момент, а також накопиченого податкового кредиту по ПДВ. Всі ці суми ПДВ можуть бути «прощені», «заморожені» або реструктуровані державою на тривалий період.

Для написання статті були використані законодавчі й підзаконні акти, опубліковані за останні три місяці, що стосуються сфери дії ПДВ.
Ті, хто постійно або хоча б періодично стежить за змінами в законодавчих або підзаконних актах, що регулюють податкову сферу, «пробігає» очима накази й листи контролюючих органів, напевно, звернули увагу на процеси, які йдуть навколо податку на додану вартість (ПДВ) і його відшкодування:
- Активізація роботи органів податкової служби по посиленню заходів впливу на платників податків - «відшкодуванець ПДВ» при проведенні перевірок їхньої діяльності, а саме - створення відповідних груп, графіків, повторного огляду правомірності відшкодованих сум ПДВ і т.д. (всі ці дії здійснюються при участі Мінфіну України);
- Збільшення фіскальної спрямованості в розпорядженнях, постановах і наказах різних державних органів (заходи щодо обмеження видачі та використання платниками податків податкових векселів), ігнорування так званих «незаконних» судових рішень, прийнятих на користь суб'єктів господарювання, введення всіляких спеціальних режимів і т.д. і т.п.);
- Зміни у формах вантажних митних деклараціях (без відповідного внесення змін в інші нормативно-правові акти), тобто анулювання п'ятого аркуша (екземпляр декларанта), що призвело до того, що в платників податків втрачається законне права на податковий кредит і відшкодування ПДВ;
- прийняття, що наближається, Податкового кодексу (один із двох варіантів якого взагалі не передбачає наявність ПДВ);
- Несподівані поступки при відшкодуванні ПДВ в Законі про ПДВ, а при цьому цілий ряд підсилювальних заходів, спрямованих на повне відображення інформації по контрагентах у декларації по ПДВ;
- Скасування наказу ГНАУ «Про подачу електронної податкової звітності» і ін.
З однієї сторони проводяться дії по максимальному наповненню бюджету податками, а з іншої відбувається «затягування петлі на горлі» платників-відшкодуванців ПДВ.
Все це наводить на думку про те, що послідовно підготовляється ґрунт для якогось важливого рішення. І якщо взяти до уваги передвиборні обіцянки нинішнього прем'єр-міністра Юліи Тимошенко: «Ми скасуємо ПДВ без порушення балансу бюджету» (Маніфест справедливості) і її «нелюбов» до тих, хто живе із ПДВ, тоді стає зрозуміло, куди схиляється чаша ваг.
Тим підприємствам, у яких накопичився скромний (по мірках наших олігархів) податковий кредит по ПДВ (рядок 26 декларації ПДВ) або яким податкові органи обіцяють от-от повернути ПДВ, але при цьому час іде, а грошей - ні, варто задуматися.
У першу чергу про те, як часто наш уряд «прощав» свої борги...? А якщо завтра, вийде який-небудь законодавчий акт, «що простить все і всім» по ПДВ, а суму неповерненого ПДВ реструктурують у часі, «без порушення балансу бюджету», років так на 10, а може й більше, а чом б і ні?
Звичайно, можна з надією «у світле майбутнє» чекати завтрашнього дня або збирати гроші для «відкату» (практика показує, що нашим чиновникам довіряти «собі дорожче» і тому одержати відшкодування ПДВ, таким чином, теж досить примарно).
Але для тих, хто стежить за заявами і діями уряду та інших державних органів і розуміє які, у зв'язку із цим, негативні наслідки можливі для його бізнесу, є вихід із ситуації, що створилася, і його знайти допоможуть співробітники Адвокатській компанії "Соколовський і Партнеры", що мають багатий досвід у представництві інтересів клієнтів в податкових органах, в адміністративному оскарженні рішень податкових інспекцій у вищих органах ГНАУ й неодноразово брали участь у судових процесах, підготовці документів для відшкодування ПДВ , а також виконанні судових рішень з відшодування ПДВ.