Сплив строку позовної давності не припиняє дії договору іпотеки

Сплив строку позовної давності не припиняє дії договору іпотеки

Верховний Суд України в постанові від 15 травня 2017 року по справі №6-786цс17 висловив правову позицію, за якою сплив строку позовної даності не припиняє зобов’язання, у тому числі й за наявності рішення суду про відмову в задоволенні позову у зв’язку зі спливом строку позовної давності.

Так, найвищим судовим органом було відзначено, що позовна давність пов’язується із судовим захистом суб’єктивного права особи в разі його порушення, невизнання або оспорювання. Якщо упродовж установлених законом строків особа не подає до суду відповідного позову, то за загальним правилом вона втрачає право на позов у розумінні можливості в судовому порядку здійснити належне їй цивільне майнове право. Тобто сплив позовної давності позбавляє цивільне суб’єктивне право здатності до примусового виконання проти волі зобов’язаної особи. При цьому колегія Верховного Суду відзначила, що Цивільний кодекс України не визнає сплив позовної даності як окрему підставу для припинення зобов’язання, у тому числі й іпотеки.

Юрисконсульт адвокатської компанії «Соколовський і Партнери» Назарій Адамчук відзначає, що вказане судове рішення, у силу приписів ст. 360-7 Цивільного процесуального кодексу України ,надає банківським установам додаткові засоби впливу на боржників у зобов’язаннях (кредитних договорах), які забезпечено іпотекою. Відтепер боржник, навіть маючи на руках судове рішення про відмову у зверненні стягнення на предмет іпотеки у зв’язку із спливом строку позовної давності, фактично позбавляється можливості розпоряджатися таким майном до припинення дії відповідного іпотечного договору.